RN
TwitterFacebook

Minimalna emerytura 1100 zł, renta 825 zł

Od wczoraj (01.03) świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły o wskaźnik waloryzacji jednak nie mniej niż o 70 złotych. W tym roku obowiązuje mechanizm waloryzacji kwotowo-procentowej – wyjaśniła w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Zaznaczyła, że taki mechanizm pozwala, by niższe świadczenia rosły szybciej niż wówczas, kiedy podwyższane są wskaźnikiem procentowym.

Dzięki takiej waloryzacji minimalna emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi 1100 złotych a w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy jest to 825 złotych – podkreśliła minister.  Dodała, że gwarantowaną 70-złotową kwotę waloryzacji otrzyma 74 procent świadczeniobiorców czyli niemal 2/3 uprawnionych. Dotyczy to świadczeń do wysokości 2 447 złotych 50 groszy. Powyżej tej kwoty będzie waloryzacja procentowa, która przeliczona zostaje w oparciu o wskaźnik waloryzacji wynoszący w tym roku 102,86 procent – wyjaśniła minister Rafalska. Zaznaczyła, że wzrost o gwarantowaną kwotę 70 złotych dotyczy także renty socjalnej, która również automatycznie rośnie i wynosi 1100 złotych. W porównaniu z rokiem 2015 wzrost renty socjalnej, która jest adresowana do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności wynosi ponad 48,7 procent. Kwotowo jest to wzrost o blisko 360 złotych.

Minister Rafalska poinformowała, że całkowity koszt tegorocznej waloryzacji z ubezpieczenia powszechnego szacowany jest na około 7 miliardów 900 milionów złotych i są to jedne z najwyższych wydatków na waloryzację w ostatnich latach. Dodatkowo na konta niektórych emerytów mogą wpłynąć pieniądze z rozliczenia podatkowego, gdyż podniesiona została kwota wolna od podatku. Elżbieta Rafalska zapewniła, że w maju będzie też dodatkowe 13. świadczenie dla emerytów i rencistów. Dotyczy to zarówno rencistów socjalnych, jak i z tytułu częściowej czy całkowitej niezdolności do pracy. – Projekt jest jeszcze uzgadniany, ale na pewno w maju będą wypłaty w wysokości 1100 złotych brutto a więc netto 935 złotych – zaznaczyła Elżbieta Rafalska.

Trzynastkę dla emerytów zapowiadał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas konwencji PiS.

iar

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *