RN
TwitterFacebook

Minister Łukasz Szumowski: Będą kontrole przestrzegania obostrzeń sanitarnych w sklepach

Łukasz Szumowski powiedział, że ryzyko zarażenia się koronawirusem zależy tylko od tego, czy będziemy przestrzegać obostrzeń sanitarnych. Minister zdrowia zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu ruszą kontrole w sklepach.

– Kontrole wykonywane zarówno przez policję, jak i przez służby sanitarne, czy klienci noszą maseczki, czy personel nosi maseczki. No i tutaj niestety trzeba przypomnieć ludziom, że to jest prawo obowiązujące i trzeba nos i usta zasłaniać. Nie ma wymówek medycznych, nie ma wymówek bo zapomniałam, bo u nas nie ma wirusa. To jest profilaktyka, to nie jest niszczenie wirusa, tylko zapobieganie rozprzestrzenianiu się – mówił minister Szumowski. 

Szef resortu zdrowia powiedział, że wzrost zachorowań jest związany z „pewnym rozluźnieniem” m.in. na weselach i innych imprezach rodzinnych oraz ogniskami w zakładach pracy. Jak dodał, teraz o koronawirusie wiemy już znacznie więcej.

– Po pierwsze okazał się bardziej zaraźliwy, niż przypuszczano. Po drugie, że większość chorych przechodzi COVID-19 bez objawów – wyjaśnił.

Łukasz Szumowski powiedział, że nie oznacza to, że wirus nie jest groźny, ponieważ przenosi się na najbardziej narażone osoby jak starsi i chorzy, dla których choroba często kończy się tragicznie.

IAR/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *