RN
TwitterFacebook

Minister Niedzielski: Chcemy zwiększyć liczbę łóżek covidowych o 10 tys.

Ministerstwo Zdrowia przekształci część szpitali powiatowych w szpitale covidowe drugiego stopnia. Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że dzięki tej decyzji baza łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem zwiększy się o 10 tysięcy.

Minister Niedzielski dodał, że takie działanie pozwoli jednocześnie zwiększyć liczbę personelu medycznego, który będzie zajmował się pacjentami chorymi na COVID:

– Obrazowo mona wytłumaczyć w ten sposób, że jeżeli są w regionie koło siebie dwa szpitale powiatowe to jeden z nich będzie przejmował ruch pacjentów niecovidowych z obu powiatów, natomiast drugi będzie zajmował się pacjentami covidowymi z tych dwóch powiatów. Czyli można powiedzieć, że mamy do czynienia z pewnego rodzaju profilowaniem szpitali powiatowych na te, które mają wypełniać tylko i wyłącznie funkcje covidowe. 

Do wtorku wojewodowie mają wydać decyzje o przekształceniu konkretnych szpitali w szpitale covidowe. W ten sposób baza dostępnych łóżek covidowych zwiększy się o kolejne 3 tysiące.

Kolejne tysiąc łóżek ma pochodzić ze szpitali prywatnych. Ministerstwo Zdrowia chce zaangażować prywatne lecznictwo w walkę z epidemią. Do środy ma powstać lista szpitali prywatnych, które przygotowują miejsca dla pacjentów z COVID-19.

Ministerstwo Zdrowia chce również zwiększyć liczbę personelu medycznego w szpitalach. W tym celu Adam Niedzielski zapowiedział podwojenie wynagrodzeń dla medyków walczących z COVID-19. Dodatek będzie przysługiwał wszystkim pracownikom medycznym zaangażowanym w walkę z epidemię, a więc lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym. Minister zapowiedział również, że wszyscy medycy, którzy pójdą na kwarantannę lub izolację otrzymają sto procent wynagrodzenia. Podobnie będzie w przypadku przedstawicieli służb mundurowych.

Szef resortu zdrowia mówił też o propozycji tak zwanej klauzuli dobrego Samarytanina. Znosi ona odpowiedzialność karną w przypadku pracowników medycznych, którzy popełnią błąd zajmując się pacjentami covidowymi. Resort chce ułatwić lekarzom z zagranicy podjęcie pracy w Polsce. Zmiany obejmą również punkty testowe drive thru. Od teraz będą one obsługiwane przez żołnierzy. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownicy medyczni, którzy pracowali w tych punktach, będą mogli wrócić do szpitali do swoich standardowych obowiązków. Ministerstwo liczy, że ta decyzja również znacząco zwiększy dostępność personelu medycznego.

Minister Niedzielski przypomniał również, że na mocy decyzji premiera Mateusz Morawieckiego w każdym mieście wojewódzkim powstanie szpital tymczasowy dla pacjentów chorych na COVID-19. Powstanie szpitali ma nadzorować Kancelaria Premiera, a ich utworzeniem mają zajmować się resorty obrony i spraw wewnętrznych i administracji. Szpitale tymczasowe mają być także obsługiwane przez pracowników mundurowych

Minister zapowiedział także zmiany dotyczące osób przebywających na kwarantannie. Po zmianach takie osoby mają mieć możliwość pracy zdalnej z domu.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five × two =