RN
TwitterFacebook

Minister pracy: Stopa bezrobocia wynosi 5,7 procent

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg poinformowała w programie 1 Polskiego Radia, że do tej pory na ratowanie miejsc pracy wypłacono z tarczy antykryzysowej ponad 5 miliardów złotych. Na różne instrumenty wsparcia złożono ponad 2 miliony 800 tysięcy wniosków.

Największym zainteresowaniem cieszy się zwolnienie ze składek ZUS – zaznaczyła minister Maląg. Dodała, że teraz najważniejsze jest to, by chronić miejsca pracy.
Minister wyjaśniła, że w kwietniu przybyło około 58 tysięcy bezrobotnych i na ten moment może to być 160 tysięcy osób.

– Z szacunków resortu wynika, że stopa bezrobocia wynosi 5,7 procent ale to się wciąż zmienia i bezrobotnych będzie przybywać – zaznaczyła minister. Przyznała, że trwają prace nad podniesieniem zasiłku dla bezrobotnych.

Rozważana jest propozycja prezydenta Andrzeja Dudy, by zasiłek wynosił 1200 złotych oraz by wprowadzić zasiłek solidarnościowy.

– Pracujemy razem z panem prezydentem nad jak najlepszym rozwiązaniem dla tych Polaków, którym nie udało się ochronić miejsca pracy – mówiła na antenie programu pierwszego Polskiego Radia minister Maląg. Wyjaśniła, że proponowany jest dodatkowy instrument zawieszania stosunku pracy na trzy miesiące. W perspektywie możliwy byłby powrót do swojego miejsca zatrudnienia.

Minister poinformowała, że konkrety przedstawione zostaną lada moment.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *