RN
TwitterFacebook

Minister Zdrowia: Pojawiły się lek i szczepionka na koronawirusa

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że opracowano już pierwszy lek i pierwszą szczepionkę na koronawirusa. Prace badawcze nad lekiem prowadzono również w Polsce, a tempo opracowania zarówno leku, jak i szczepionki było zdaniem ministra zdrowia niezwykle szybkie.

– Pierwsza grupa badawcza w Stanach Zjednoczonych przeprowadziła testy ze swoją szczepionką i okazuje się, że ta szczepionka daje efekty, to znaczy wytwarza przeciwciała – mówił szef resortu zdrowia. Minister Szumowski dodał, że pierwsze badania kliniczne wykazują, że lek Remdesivir jest skuteczny w walce z koronawirusem.

– Poprawia się stan chorych po zastosowaniu tego leku, szybciej zdrowieją, szybciej mogą wyjść ze szpitala. To daje podstawy do tego, żeby lek zarejestrować jako lek na Covid i daje ludziom szanse na ratowanie ich zdrowiapowiedział minister zdrowia.

Ramdesivir został zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków do leczenia osób zakażonych koronawirusem. Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych i Europie wykazały, że skraca on czas powrotu do zdrowia z średnio 15 do 11 dni.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *