RN
TwitterFacebook

Minister zdrowia: Przed świętami następne decyzje w sprawie reżimu sanitarnego

Przed świętami Bożego Narodzenia rząd podejmie kolejne decyzje w sprawie obowiązywania obostrzeń przeciwepidemicznych. Jednak, jak wyjaśniał minister zdrowia Adam Niedzielski, mimo spadku liczby zakażeń i chorych na 100 tysięcy mieszkańców, do świąt obowiązują dotychczasowe zasady bezpieczeństwa.

– Chcemy zachowywać się stabilnie i podejmować rozważne decyzje i dlatego tak jak się umówiliśmy na poziomie regulacji jaką jest rozporządzenie epidemiczne, będziemy czekali do 27 grudnia, nie wprowadzając żadnych zmian. A potem oczywiście będzie czas na zmiany i decyzje będziemy podejmowali przed świętami – zapowiedział Adam Niedzielski.

Obecnie wskaźnik średniej tygodniowej liczby nowych zakażeń COVID-19 na 100 tysięcy mieszkańców dla Polski wynosi 31,1. Oznaczałoby to możliwość przejścia do zasad strefy czerwonej, w tym otwarcia szkół podstawowych dla klas I-III.

Minister Adam Niedzielski mówił jednak, że nie można reagować z tygodnia na tydzień na wskaźniki z raportów codziennych lub 7-dniowych. Jak wyjaśniał, skutki działań przeciwepidemicznych są rozłożone na dłuższy czas.

– Niestety nie można mieć takiego poczucia komfortu, że jeżeli dzisiaj mamy takie wskaźniki czy średnie tygodniowe, to mamy już przesądzoną tendencję i możemy być pewni, że jutro będzie ona kontynuowana – mówił szef resortu zdrowia.

W ramach łagodzenia obostrzeń przeciwepidemicznych 28 listopada w ścisłym reżimie sanitarnym otwarto dotąd zamknięte sklepy oraz usługi w galeriach i parkach handlowych. Dopuszczono też funkcjonowanie bibliotek. W wigilię, 24 grudnia, nie będzie godzin dla seniora. To tak zwany etap odpowiedzialności, który według założeń rządu ma obowiązywać do 27 grudnia. Najwcześniej po tej dacie ma się rozpocząć dalsze łagodzenie obostrzeń, zwane przez rząd “etapem stabilizacji”.

Świąteczna przerwa w nauce zostanie przedłużona o ferie zimowe, które w tym roku dla wszystkich województw odbędą się w terminie 4-17 stycznia.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fifteen − fifteen =