RN
TwitterFacebook

Ministerstwo Zdrowia: nowe rozporządzenia w sprawie zwalniania z izolacji przy COVID-19

Do 10 dni została skrócona kwarantanna w przypadku zwolnienia z izolacji osoby po kontakcie z osobą zakażoną COVID-19. Minister Zdrowia Adam Niedzielski podpisał dwa rozporządzenia skracające kwarantannę w różnych przypadkach. Również do 10 dni została skrócona kwarantanna po powrocie z zagranicy.

“Zwolnienie następuje w przypadku osoby bezobjawowej po 10 dniach od pozytywnego testu przy 2 kolejnych wynikach negatywnych lub po 3 dniach od ustąpienia objawów jednak nie wcześniej niż 13 dni od pojawienia się tych objawów” – napisano w komunikacie opublikowanym na Twitterze resortu zdrowia.

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że izolacja zakażonych, bezobjawowych pacjentów kończyć się będzie po 10 dniach. Osoby w izolacji będą też korzystać z teleporad lekarskich.

– Siódmego dnia izolacji wszyscy chorzy otrzymują SMS-a z Ministerstwa Zdrowia o konieczności skorzystania z teleporady konsultacji lekarskiej. Jeśli lekarz w czasie teleporady nie będzie miał innych zaleceń, jesteśmy zwalniani z izolacji po 10 dniach w przypadku pacjenta bezobjawowego, a najczęściej po 13 dniach(w przypadku pacjenta objawowego. Oczywiście może to być 16. czy 19. dzień, biorąc pod uwagę te 3 dni od ustania objawów – dodał Andrusiewicz.

Natomiast czas kwarantanny został skrócony z 14 do 10 dni, a zwolnienie z niej odbywa się w tej chwili automatycznie. Rzecznik resortu zdrowia wyjaśnił, że zmiany wynikają ze wskazań Światowej Organizacji Zdrowia i ekspertów epidemiologów.

– Zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną po dziesiątym dniu możliwość zakażenia jest już bardzo mała, stąd też taka, a nie inna decyzja – zaznaczył.

Jutro (3.09.) minister zdrowia Adam Niedzielski ma przedstawić strategię na jesień dotyczącą działań związanych z koronawirusem i grypą.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nine + 13 =