TwitterFacebook

Muzyka, książka, ikona. Program Nocy Muzeów w Muzeum Diecezjalnym

Zbliża się Noc Muzeów. 18 maja liczne muzea, galerie i instytucje kultury będą otwarte dla zwiedzających w godzinach nocnych. Specjalną ofertę przygotowało również Muzeum Diecezjalne.

Wszystko rozpocznie się o godzinie 17:00 koncertem uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży. Godzinę później otworzymy wernisaż ikon pt. Ikona. Obraz. Tchnienie. Łącznie to 60 malowanych współcześnie ikon. Przygotowane zostały przez warszawską pracownię Droga ikony. Gromadzi ona środowisko twórców ikonopisarzy, którzy kultywują dawną tradycją wykonywania wizerunków świętych. Będzie to dowód osobistego przeżycia wiary – mówi ks. Tomasz Grabowski, kustosz Muzeum.

O godzinie 19:00 planowana jest prezentacja książki Witolda Kuczyńskiego Moje dziedzictwo. Autor jest pedagogiem, instruktorem folkloru regionalnego i tańca oraz animatorem życia kulturalnego na Kurpiowszczyźnie. Kolekcjonuje również zdjęcia i materiały, za swoją działalność artystyczną i troskę o Kurpie otrzymał jedno z najwyższych odznaczeń Puszczy Białej i Zielonej – nagrodę Kurpika. O godzinie 21:30 w muzealnych progach zagrają muzycy Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego z Łomży.

Pierwsza na świecie Noc Muzeów odbyła się w 1997 roku w Berlinie. Ogromne zainteresowanie sprawiło, że w następnych latach do inicjatywy przyłączył się Paryż i Amsterdam. Obecnie 120 miast Europy otwiera w maju swoje ekspozycje z myślą o Nocy Muzeów.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *