TwitterFacebook

Na Litwie jest tylko jedno hospicjum. Oni chcą to zmienić

Licytacja przedmiotów, wysyłanie smsów i wsparcia prywatne – wszystko to ma pomóc w budowie na Litwie hospicjum dla dzieci.

Obecnie w liczącym blisko trzy miliony mieszkańców państwie działa tylko jeden ośrodek opieki paliatywnej w pełni funkcjonujący od 6 lat. Położony jest przy ul. Rossa w Wilnie, może przyjąć 14 pacjentów. Jednak siostra Michaela Rak, charyzmatyczna zakonnica z wileńskiego Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego wspólnie z przyjaciółmi już rozpoczęli zbiórkę środków na budowę kolejnego ośrodka hospicyjnego, w którym opieką paliatywną zostałyby objęte dzieci cierpiące na nowotwór. – Pierwsze lata były latami pracy nad renowacją i przygotowaniem pomieszczeń w budynku, który jest budynkiem historycznym, bo klasztor Sióstr Wizytek do czasów zakończenia II wojny światowej, później było tam więzienie i kiedy 10 lat temu zostałam z Gorzowa wysłana do Wilna, zobaczyłam ruinę symbolizującą upadły komunizmwspomina siostra Michaela Rak.

W akcji pomaga między innymi łomżyńska Naczelna Organizacja Techniczna, która na swojej stronie zamieściła obramowane fotografie autorstwa Bożeny Mozyro. Można stać się właścicielem każdej z nich, biorąc udział w licytacji, z której dochód będzie przeznaczony na wileńskie hospicjum. Oprócz obrazów do wylicytowania będą również limitowany zegarek od uczestnika rajdu Paryż Dakar, kierowcy rajdowego Banedictasa Vanagasa, a także koszulka z podpisem Roberta Lewandowskiego i oryginalna piłka Mistrzostw Świata w Rosji.

Na wybudowanie hospicjum potrzeba 1 mln 300 tys euro, ale organizatorzy akcji są dobrej myśli. Prezes Naczelnej Organizacji Technicznej w Łomży, Piotr Grabani, przyznał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że przedsięwzięcie jest ogromne, ale warte zaangażowania. Pokazał również list od Agaty Kornhauser-Dudy, w którym pierwsza Dama pisze o objęciu patronatem specjalnej wystawy poświęconej zbiórce. Otwarcie nastąpi 7 września w łomżyńskiej Galerii pod Arkadami, całość zaś zakończy uroczysta Gala 29 września, podczas której wystąpi Polski Zespół Pieśni i Tańca „Wilia” z Wilna. W planach jest również dogrywka aukcyjna wystawionych wcześniej przedmiotów.

Całą inicjatywą wspierają też władze miasta oraz Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości, która zaoferowała bazę noclegową dla artystów występujących podczas finałowej Gali.

Aby pomóc w budowie dziecięcego hospicjum w Wilnie, wystarczy wejść na stronę Naczelnej Organizacji Technicznej w Łomży i wziąć udział w licytacji.

Można również wysłać SMS pod numer 72 405. Koszt to 2,44 zł z VAT

Pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *