TwitterFacebook

„Nadzieja w regionie” gościła w Wiźnie

Wizna to wyjątkowa miejscowość. Jej historia sięga blisko 900. lat. W 1435 roku Wizna otrzymała prawa miejskie chełmińskie, nadane przez Władysława I. Te zostały jej odebrane po upadku Powstania Styczniowego. Dziś Wizna najbardziej kojarzona jest z bohaterskiej bitwy w trakcie wojny obronnej w 1939 roku. Niedaleko Wizny 720 żołnierzy polskich pod dowództwem kapitana Władysława Raginisa stawiało dzielny opór 42. tysiącom żołnierzy niemieckich, dowodzonych przez generała Heinza Guderiana, twórcy tak zwanego „bliztkriegu”.

Gościem dnia był Dariusz Szymanowski, prezes Stowarzyszenia Wizna 1939, które od lat odsłania karty historii dotyczące obrony Wizny.

Kolejnym gościem w terenowym studiu „Nadziei w regionie” była dyrektor Szkoły Podstawowej z klasami gimnazjalnymi Mariola Freling

Gminę Wizna od lat reprezentuje wójt Zbigniew Sokołowski. Ten przekonuje, że Wizna i jej okolice mają szereg atutów, a jednym z nich są mieszkający tu ludzie.

Jednym z najstarszych mieszkańców gminy Wizna jest pan Tadeusz Grabowski. Ma 96 lat, oprócz tego dobrą pamięć, dar do pisania wierszy, grania na mandolinie, śpiewania i robienia instrumentów muzycznych, takich jak wspomniana mandolina, skrzypce czy gitara. Pamięta też II wojnę światową. Gdy wybuchła miał 18 lat.

Wizna i jej okolice przyciąga wielu turystów. Wśród nich nie brakuje na przykład ornitologów, fotografów przyrody czy badaczy historii. Ci schronienie mogą znaleźć w licznych gospodarstwach agroturystycznych. Jedno z nich prowadzą państwo Elżbieta i Jan Nadolni. Gospodarstwo jest o tyle wyjątkowe, że znajduje się tam też Izba Historyczna.

Dzisiejszy program „Nadzieja w regionie: nadawany był z gościnnej Izby Pamięci, która mieści się w centrum Wizny, nieopodal siedziby Urzędu Gminy, a w której możemy znaleźć szereg eksponatów nawiązujących do historii tych ziem.

mk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *