TwitterFacebook

Nadzieja z nowym oddziałem w Wyszkowie

Trwają prace organizacyjne przy tworzeniu kolejnego oddziału rejonowego Grupy Ratowniczej Nadzieja.

Ciesząca się społecznym uznaniem chrześcijańska jednostka ratunkowa powołana w październiku 2008 roku ma już swoje siedziby w Augustowie, Białymstoku, Olsztynie, Warszawie i Ostrołęce. Teraz czas na Wyszków. Jedną z osób zaangażowanych w tworzenie wyszkowskich struktur Nadziei jest związany od ponad 15 lat z ratownictwem medycznym i urodzony w Wyszkowie Wojciech Karczewski.

Jestem również związany z wojskiem jako ratownik medyczny. Pomysł grupy narodził się po spotkaniach z księdzem Radkiem Kubłem. W tej chwili możemy już oficjalnie powiedzieć, że oddział zyskuje już właściwą do działania formę. Kilka rzeczy jest jeszcze pod górkę, ale najważniejsze za nami. Władze miasta wiedzą, pozostają kwestie formalne, sprzęt i przede wszystkim ludzie, którzy będą rekrutowani – mówi Wojciech Karczewski.

Na chwilę obecną w zespole jest dwóch zawodowych ratowników medycznych i trzech, którzy mają kwalifikacje do udzielania pierwszej pomocy. Poszukiwani są więc wolontariusze – ludzie młodzi, którzy wyrażają chęć zasięgnięcia głębszej wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy i chcieliby z tej wiedzy uczynić konkretny pożytek. Oferta skierowana jest również do osób dorosłych, ponieważ mogą oni w pełni samodzielnie brać udział w ewentualnych poszukiwaniach ludzi zaginionych. W przypadku osób niepełnoletnich konieczna byłaby wówczas obecność opiekuna.

Grupa Ratownicza Nadzieja ma swoją główną siedzibę nad Narwią. Działa przy parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży, a dokładnie przy łomżyńskim Stowarzyszeniu Pomocy Rodzinom „Nadzieja”.

W 2013 roku podniesiono rangę działań jednostki, wpisując ją na listę współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego. Trzy lata później Wojewoda Mazowiecki zdecydował o włączeniu Grupy do Rejestru Podmiotów wykonujących działalność leczniczą w zakresie Zespołu Ratownictwa Medycznego Podstawowego. Tym samym ksiądz Radosław Kubeł i inni członkowie otrzymali pełną zgodę na nadawanie państwowego tytułu ratownika medycznego. Grupa może również organizować kursy i szkolenia związana z pomocą medyczną – tylko do tej pory zorganizowała ich blisko 80, nie licząc prawie 500 przeprowadzonych działań ratowniczych.

Aby zostać członkiem wyszkowskiego oddziału Grupy Ratowniczej Nadzieja, wystarczy wysłać swoje zgłoszenie na adres mailowy: rekrutacja@grupanadzieja.pl

Więcej szczegółów o samej działalności można znaleźć na stronie internetowej Grupy.

PD

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *