RN
TwitterFacebook

“Najlepiej wychodzi z modlitwą” – pożegnanie s. Benedykty Krzeczyńskiej

Rodzina, przyjaciele i znajomi, w tym świeccy i duchowni pożegnali siostrę Benedyktę Janinę Krzeczyńską. Służbę zakonną pełniła 71 lat.

Msza święta pogrzebowa rozpoczęła się o godzinie 11:00 w łomżyńskim kościele Mniszek Benedyktynek. Homilię wygłosił bp senior Stanisław Stefanek, który wielokrotnie podkreślał głęboką duchowość zmarłej i jej wyniesioną z domu rodzinnego samodzielność.

Bardzo wcześnie straciła mamę. Wychowała się pod czułą opieką ojca, miała świadomość, że od najwcześniejszych lat będzie musiała radzić sobie z wieloma rzeczami sama. Była niezwykle pracowita, co stanowiło Boską pieczęć na jej sprawności. W 1951 roku przyjechała do opactwa łomżyńskiego. Była mistrzynią, kantorką, specjalizowała się w wytwórni ornatów, katechizowała. Samemu zdarzyło mi się korzystać z jej rad. Najlepiej i najdokładniej wychodzi z modlitwą, to były jej słowa – podkreślił biskup Stanisław.

Po Mszy Świętej krótkie słowo skierował do zgromadzonych ks. Sławomir Bartnicki, obecny kapelan Mniszek Benedyktynek w Łomży. Podziękował między innymi bp Tadeuszowi Bronakowskiemu za przewodniczenie liturgii. Słowa wdzięczności skierował też na ręce rodziny, przyjaciół, sióstr zakonnych, kapłanów i wszystkich modlących się wiernych. Podkreślił rolę pracowników oświaty, służby zdrowia i wszystkich tych miejsc, z którymi związana była posługa siostry Benedykty.

Po obrzędzie ostatniego pożegnania księża biskupi, kapłani oraz posługujący podczas liturgii przeszli przez klauzurę do katakumb w podziemiach kościoła, gdzie odbyła się ostatnia, trzecia stacja ceremonii pogrzebowych.

Siostra Benedykta Janina Krzeczyńska urodziła się dnia 4 czerwca 1929 r. w Krakowie. Po ukończeniu  szkoły średniej wstąpiła do klasztoru Sióstr Benedyktynek w Krzeszowie. Śluby zakonne złożyła w 1950 r. Przeżyła w klasztorze 71 lat, z czego 69 w profesji zakonnej.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *