RN
TwitterFacebook

NFZ: Dodatkowe pieniądze na powrót do normalnego trybu leczenia

Od 1 lipca szpitale, poradnie specjalistyczne i POZ otrzymają dodatkowo 3% wysokości faktur, które rozliczają z Narodowym Funduszem Zdrowia. W skali całego kraju to 180 milionów złotych miesięcznie. Pieniądze mają pomóc w przywracaniu pełnego i bezpiecznego dostępu do świadczeń medycznych oraz powrotu do normalnego trybu leczenia.

Zarządzenie Prezesa NFZ z 8 lipca wprowadziło możliwość dodatkowego finansowania szpitali, gabinetów specjalistycznych i POZ za bezpieczny powrót do leczenia pacjentów.

Placówki otrzymają 3% wartości faktur przekazywanych do Narodowego Funduszu Zdrowia. Z tych środków mogą finansować np.:

  • środki ochrony osobistej dla pacjentów
  • środki ochrony osobistej dla personelu medycznego
  • przygotowanie gabinetów i pomieszczeń szpitalnych do wizyt pacjentów w reżimie sanitarnym.

– Priorytetowo traktujemy powrót do leczenia pacjentów, dlatego zwiększamy finansowanie placówek medycznych. Zależy nam, aby odmrażanie służby zdrowia było bezpieczne, zarówno dla pacjentów, jak i personelu. Ponadto, zgodnie z oczekiwaniami pacjentów, chcemy zapewnić im maksymalną dostępność do świadczeń medycznych – akcentuje Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Nowe rozwiązanie ma działać do czasu zniesienia obostrzeń wprowadzonych przepisami związanymi z COVID-19. Jego koszt, szacowany w całym kraju na ok. 180 mln zł miesięcznie, pokryje budżet państwa.

– Dzięki ostatnim decyzjom Narodowego Funduszu Zdrowia podlaskie szpitale zyskają około 26 milionów złotych. Ponieważ oprócz 3% premii od pierwszego lipca zwiększają się również ryczałty dla szpitali – podkreśla Maciej Bogdan Olesiński, dyrektor Podlaskiego NFZ.

Nowe rozwiązanie zostało przygotowane we współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Dodatkowe pieniądze, które mają ułatwić przywracanie pełnej dostępności dla pacjentów, placówki medyczne dostaną już za lipiec.

– Staramy się pogodzić troskę o bezpieczeństwo z troską o zdrowie. Dla naszych pacjentów kontakt osobisty z lekarzem rodzinnym jest niezwykle ważny – mówi Adam Zdanowicz prezes zarządu Centrum Medycznego Ryska w Białymstoku.Stosujemy podwyższony reżim sanitarny i staramy się krok po kroku iść w kierunku normalności.

Dodatkowe 3% nie będzie uwzględniane między innymi w rachunkach zaliczkowych, tzw. 1/12, czy produktach podwyżkowych.  

To kolejny krok w stronę przywrócenia normalnego trybu leczenia. Pierwszym są działania specjalnego zespołu ekspertów, który przygotuje „mapę drogową” powrotu do pełnej dostępności świadczeń medycznych dla pacjentów po czasie epidemii.

Sekcja Komunikacji Społecznej POW NFZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *