TwitterFacebook

Nie dajmy się oszukać – apel policji w łomżyńskich kościołach

Kościół łomżyński włącza się w akcję informacyjną i przestrzega przed oszustami wyłudzającymi metodą na „wnuczka” znaczne kwoty pieniężne.

Jak czytamy w komunikacie, który zostanie odczytany w najbliższą niedzielę we wszystkich parafiach Łomży i dekanatu piątnickiego w ostatnich dniach policjanci otrzymali kilkanaście sygnałów o oszustwach na „wnuczka” oraz jego różnych modyfikacjach. Niestety były też osoby, które zostały w ten sposób oszukane i straciły oszczędności swojego życia przekazując je przestępcom.

Tak było w przypadku 75-letniej mieszkanki Łomży, do której zadzwonił podszywający się pod jej syna złodziej.

– Mężczyzna powiedział płaczącym głosem „mamo ratuj” i później słuchawkę telefonu przejęła kobieta podająca się za panią prokurator. Powiedziała, że można mu pomóc przekazując 30 tysięcy złotych. Kobieta wypłaciła pieniądze i przekazała je osobie, która zgłosiła się po odbiór gotówki – mówi asp. Ewelina Szlesińska z Komendy Miejskiej Policji w Łomży.

Telefoniczne rozmowy prowadzone są tak, aby wzbudzić w starszej osobie chęć do szybkiej pomocy, a także podkreślić ciążącą na niej odpowiedzialność, że w przypadku jej braku, bo przecież oszust przekazuje przez telefon, że jak nie będzie pieniędzy, to OSOBA BLISKA MOŻE TRAFIĆ DO ARESZTU!.

Słuchawkę często przejmuje inna osoba, np. kobieta, która podaje się za policjanta, prokuratora i nie każąc się rozłączać udziela instrukcji gdzie i komu przekazać gotówkę!

Nie dajmy się oszukać! – apeluje policja.

Zawsze potwierdzajmy u bliskich usłyszane informacje o wypadku czy innym nieszczęściu.

Nigdy przekazujmy pod żadnym pozorem pieniędzy osobom obcym.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, a tym bardziej o zaistniałym fakcie stania się ofiarą oszusta, należy natychmiast poinformować Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Apelujemy także do osób młodych – przekażcie te informacje swoim dziadkom, babciom, rodzicom… to bardzo ważne!

JE/PZ/Policja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *