TwitterFacebook

Nie zwlekaj z rozliczeniem PIT

Akcja PIT powoli nabiera tempa. W Urzędzie Skarbowym w Kolnie roczne zeznanie podatkowe do tej pory złożyło około 15 procent podatników. Termin mija z końcem kwietnia.

Warto zabrać się za rozliczenie podatku jak najwcześniej, aby uniknąć kolejek i niepotrzebnych nerwów. Zeznanie podatkowe można złożyć też przez internet.

Podatnicy coraz częściej korzystają z tej formy, aczkolwiek bardzo zachowawczo, wolą jednak tę wersję papierową – mówi Grażyna Pawlewicz, naczelnik Urzędu Skarbowego w Kolnie. – Na Punkcie Obsługi Podatnika zainstalowaliśmy takie stanowisko i zachęcamy do skorzystania, pomagamy, uświadamiamy w jaki sposób można z tej formy skorzystać. Liczymy, że będzie to około 80 procent – dodaje Grażyna Pawlewicz.

W całej Polsce liczba elektronicznych zeznań podatkowych za 2016 rok wyniosła 9,7 mln, czyli przekroczyła 50% wszystkich zeznań.

Po raz kolejny każdy z nas, rozliczając się z fiskusem, może przeznaczyć 1 procent swojego podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Aby to zrobić wystarczy w odpowiedniej rubryce PIT-u wpisać numer KRS i wyliczoną wcześniej kwotę. Pełna lista organizacji znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Termin złożenia zeznań dla większości podatników upływa 30 kwietnia. Za spóźnienie grożą nam kary finansowe. Warto więc rozliczyć PIT terminowo nawet w przypadku, gdy mamy niepełne dane. Można w późniejszym terminie uzupełnić rozliczenie składając korektę. Pamiętajmy jednak że, nawet bezbłędnie wypełniony PIT bez własnoręcznego podpisu na końcu zeznania jest nieważny.

Na zwrot podatku PIT czeka się do 90 dni.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *