TwitterFacebook

Niebawem Mikołajki. Jak mądrze kupować zabawki?

Mikołajki już niebawem, dlatego lepiej nie zostawiać zakupu prezentu dla dziecka na ostatnią chwilę. Postawmy na kreatywne zabawki. Prezent mikołajkowy powinien być dopasowany do wieku dziecka oraz jego zainteresowań. Przy zakupie zabawki należy zwrócić uwagę na wiele kwestii.

Kolor i kształt jako pierwsze przyciągają uwagę klienta, warto jednak przyjrzeć się uważnie informacjom umieszczonym na opakowaniu. Najważniejsze jest bezpieczeństwo najmłodszych, dlatego każda zabawka powinna dopuszczona do sprzedaży powinna być oznaczona odpowiednim certyfikatem jakości.

Przy zakupie zabawek, świątecznych prezentów jak zwykle zalecana jest rozwaga, ostrożność – radzi Katarzyna Obrycka, Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Kolnie. – Zabawki powinniśmy dobierać stosowanie do wieku dziecka, sprawdzać czy są oznaczone znakiem CE, bo jest to potwierdzenie spełnienia zasadniczych wymagań bezpieczeństwa – mówi Katarzyna Obrycka. Warto pamiętać przy wątpliwych sytuacjach, gdzie coś nas niepokoi, że na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów znajduje się rejestr wyrobów niezgodnych z wymaganiami. – Tam można sprawdzić czy dane zabawki danego producenta są w nim wymienione czy nie mają tego znaku bezpieczeństwa – wyjaśnia Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Kolnie. – Co do prezentów w sklepach stacjonarnych, w przypadku nietrafionych prezentów, oczywiście prawo do zwrotu nam nie przysługuje, jedynie przy zakupach przez internet – uzupełnia rozmówczyni.

Przy wyborze zabawki powinniśmy sugerować się przede wszystkim wiekiem dziecka. Jakie zabawki cieszą się największym zainteresowaniem kupujących?

Oczywiście w zależności od wieku – mówi pani Dorota z jednego ze sklepów w Łomży. – Dla maluszków różnego rodzaju edukacyjne klocki, najlepiej nam się sprzedają dla maluszków klocki edukacyjne, które rozwijają w dziecku spostrzegawczość – wyjaśnia. Co z zabawkami dla starszych dzieci? – Dla chłopców oczywiście nieśmiertelne klocki, pojazdy sterowane zdalnie. Dla dziewczynek lalki, pluszaczki, oczywiście dobrze nam się sprzedają, jak zawsze zresztą, gry planszowe – dodaje sprzedawczyni.

Półki sklepów w okresie przedświątecznym uginają się od zabawek, które rozwijają, bawią i uczą. Pamiętajmy jednak, że mogą być również przyczyną kłopotów. Dlatego także w sklepie warto być mądrym rodzicem i kupować kreatywne oraz bezpieczne zabawki.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *