TwitterFacebook

Nowotwór przewodu pokarmowego – zapobiegaj, lecz!

Statystyki dotyczące raka jelita grubego w Polsce są zatrważające. Każdego roku na ten nowotwór zapada ponad 18 tysięcy osób, z czego 11 tysięcy umiera. Rak jelita grubego, to pod względem umieralności drugi nowotwór u mężczyzn i trzeci u kobiet. W wielu przypadkach można temu zapobiec. Najważniejsza jest diagnostyka.

Wzrasta liczba chorych ze schorzeniami układu pokarmowego: żołądka, przełyku, dwunastnicy, jak również jelita grubego. W niemałym procencie są to niestety nowotwory złośliwe, gdzie wczesne wykrycie ma decydujące znaczenie dla leczenia z powodzeniem – mówi Jacek Godlewski, chirurg ze Szpitala Ogólnego w Kolnie.

Jednym z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych w medycynie przy diagnozowaniu i leczeniu chorób układu pokarmowego są endoskopy.

Kolonoskopy, to są endoskopy służące do badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego, gastroskopy natomiast do górnego odcinka przewodu pokarmowego – tłumaczy Barbara Filipkowska, pielęgniarka ze szpitala w Kolnie. – Endoskopia jest dziedziną, która w ostatnim czasie bardzo się rozwija, trzeba stawiać na endoskopię w dziedzinie diagnostyki – dodaje nasza rozmówczyni.

Najważniejsza jest kolonoskopia, pozwalająca wykryć wczesne zmiany przedrakowe. Teraz badanie w znieczuleniu będzie można wykonać w szpitalu w Kolnie. Otwarto tam nową pracownię endoskopową. Do dyspozycji pacjentów jest m. in. nowy gastroskop i 2 kolonoskopy. W punkcie bada się około 700 osób rocznie. Nowy sprzęt, to nie tylko lepsza, ale i szybsza diagnostyka. Z całą pewnością liczba przebadanych pacjentów teraz wzrośnie.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *