RN
TwitterFacebook

O bezpieczeństwie seniorów z Grupą Ratowniczą Nadzieja [FOTO]

W trakcie konferencji „Bezpieczny Senior – Świadomy Senior” w Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku, miała miejsce w poniedziałek (19.11) inauguracja aplikacji „Senior Alert”. Podczas wydarzenia, które zgromadziło ponad 500 osób, odbyła się seria prelekcji poświęconych bezpieczeństwu seniorów. 

W ramach wydarzenia członkowie Grupy Ratowniczej Nadzieja zaprezentowali między innymi film z kampanii społecznej „Bezpieczny Senior – Świadomy Senior”, rozdali kompletne zestawy z Kopertami Życia oraz zaprezentowali aplikację mobilną Senior Alert, która jest pierwszym tego typu rozwiązaniem skierowanym do pomocy w poszukiwaniach osób starszych. Senior Alert to aplikacja na telefon, która rozsyła informacje o zaginionych seniorach.

W systemie umieszczane są informacje o zaginionych seniorach, które Grupa Nadzieja otrzymuje od komendy Policji, która jest odpowiedzialna za prowadzenie poszukiwań. Uruchomienie systemu następuje więc na wniosek Policji. Stowarzyszenie Nadzieja wprowadza te dane do systemu, a następnie informuje wszystkie podmioty i osoby prywatne, które zgłosiły swoją chęć pomocy, o zaginięciu. Informację można uzyskać w formie komunikatu w specjalnej aplikacji lub na pocztę mailową. Aplikacja Senior Alert jest do pobrania w Sklepie Google Play.

Na jednym ze stoisk podczas przerwy kawowej uczestnicy konferencji mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy. Tym najlepszym w nagrodę zostały wręczone czujniki tlenku węgla ufundowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach programu „Bezpieczny Senior – Świadomy Senior”. 

Koperta Życia – jako jeden z kolejnych, nowych projektów ma na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród starszej części społeczeństwa. W kopercie znajduje się formularz formatu A4, na którym jej właściciel zapisuje swoje podstawowe dane osobowe, przyjmowane leki, choroby z którymi się zmaga oraz dane kontaktowe do zaufanych mu osób. Wiarygodność zawartych tam informacji jest potwierdzana dodatkowo przez lekarza rodzinnego. Zalecamy aby koperta była umieszczona w widocznym dla służb miejscu np.: mogą to być drzwi lodówki czy miejsce przy łóżku chorego. Kopertę można uzupełnić o najaktualniejszą dokumentację medyczną.

Grupa Ratownicza Nadzieja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *