RN
TwitterFacebook

Oazowe spotkanie po latach [FOTO]

„Nowy Człowiek” – pod takim hasłem, już po raz drugi, odbył się w Łomży Dzień Wspólnoty oazowiczów wszystkich pokoleń. Około stu osób spotkało się w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, by uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu, które ma przygotować oazowiczów na wielki jubileusz 50-lecia Ruchu Światło-Życie Diecezji Łomżyńskiej w 2020 roku.

A wszystko, jak zaznaczają organizatorzy, zaczęło się od spotkania po latach, wspominania przeżytych oaz, osób, sytuacji, tych wzruszających i tych śmiesznych. I wtedy myśl: a może by tak zaprosić uczestników tamtych wydarzeń? Razem wspominać… i nie tylko wspominać – dziękować Bogu za działanie łaski, świętować. Obejrzeć się za siebie, spojrzeć na minione lata i dostrzec działanie Boga na drodze tego Ruchu. Zachować pamięć o osobach, które spotkaliśmy na oazie, a których już dzisiaj nie ma wśród nas. Przekazać doświadczenia pierwszego pokolenia oazowiczów dzisiejszym uczestnikom Ruchu.

I tak zrodziło się pierwsze spotkanie oazowiczów wszystkich pokoleń, na które w zeszłym roku przybyło prawie 260 osób, a w szczytowym momencie, podczas Eucharystii w łomżyńskiej, katedrze było około 400.

Tegoroczne spotkanie było znacznie mniejsze, co nie znaczy, że mniej radosne. Organizatorzy, z ks. Aleksandrem Suchockim na czele, zadbali by był czas i na konferencje i spotkanie, i wspomnienia. Było coś dla ducha i coś dla ciała. Kulminacyjnym momentem była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bpa Tadeusza Bronakowskiego i nabożeństwo Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Dla wielu był to moment reaktywacji swojego młodzieńczego zobowiązania trwania w abstynencji, ale byli też i tacy, którzy z dumą mogli potwierdzić, że w Krucjacie trwają nieprzerwanie od swojej młodzieżowej oazy.

W tym roku udało się zadbać o obecność moderatorów, którzy wpisali się w historię moderatorów diecezjalnych Ruchu w Diecezji Łomżyńskiej. Nie jest to sprawa łatwa, bo ks. Leon Aniszczyk moderator diecezjalny w latach 1978-1980, na stałe mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych, a ks. Szczepan Mitros, moderator diecezjalny w latach 1984-1989, już od wielu lat pracuje w dalekiej Brazylii. Ale, jak to stwierdził ks. Leon odbierając pamiątkową dedykację z podpisami oazowiczów, do Stanów miał wylecieć kilka dni wcześniej, ale „ktoś podłożył nogę” i tym sposobem mógł zawitać na spotkanie. Wśród uczestników spotkania byli też: ks. Witold Wróblewski (moderator 1980-1984), ks. Zygmunt Kopiczko (moderator 1989-1992) i ks. Aleksander Suchocki (moderator w latach 1992-2012) i obecnie również pełniący obowiązki moderatora.

Dla wielu osób wielką radością było spotkanie ze Swietłaną z Białorusi, której obecność jest owocem „Ewangelii dla Kresów”. Dzieła ewangelizacyjnego, które przez wiele lat podejmowane było przez oazowiczów diecezji łomżyńskiej na Białorusi i Łotwie.

Wśród osób, które zasiadły w auli Centrum Kultury, twarze zacne i dostojne. Włodarze miast, urzędnicy, kapłani, lekarze, nauczyciele, biznesmeni, a wszystkich połączył Ruch Światło-Życie. Na pytanie co dała im obecność i formacja w Ruchu odpowiadają jednoznacznie: To kim dzisiaj jestem, jakie mam wartości i jakim jestem człowiekiem zostało uformowane w Ruchu Światło-Życie. I patrząc dzisiaj na młode pokolenie, które podejmuje formację w oparciu o metodę ks. Franciszka Blachnickiego, rodzi się pytanie ilu z nich zostanie naukowcami, prezydentami miast, nauczycielami czy lekarzami. Czy oni, za dwadzieścia czy trzydzieści lat, też będą mieli tak ciekawe wspomnienia jak dzisiejsi weterani. Bo z oazowych wspomnień powstała by nie jedna przygodowa czy sensacyjna powieść.

Dlatego też do udziału w przygotowaniu jubileuszu zaproszeni są wszyscy, którzy kiedykolwiek brali udział w rekolekcjach Ruchu Światło-Życie lub uczestniczyli w pracy rocznej, aby podzielili się oazowymi przeżyciami, przygodami, spotkaniami. Zaproszenie skierowane jest również do oazowiczów z Suwałk, Augustowa czy Sejn, czyli tych parafii, które do 1992 roku należały do diecezji łomżyńskiej oraz tej części dawnej diecezji płockiej, dzisiaj tworzących naszą diecezję. Organizatorzy poszukują zdjęć i filmów, jak również świadectw, którymi, jak zaznaczają na specjalnie przygotowanej stronie internetowej, chcą stworzyć zapis pięćdziesięciu lat ruchu oazowego w naszej diecezji.

Szczegółowe informacje oraz kontakt do osób odpowiedzialnych za zbieranie materiałów można znaleźć na stronie www.lomza.oaza.pl/jubileusz

Joanna Ekstowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × 3 =