RN
TwitterFacebook

Objazd „Śladami bohaterów” z Instytutem Pamięci Narodowej

38 uczniów i 7 nauczycieli podlaskich szkół bierze udział w corocznym, tygodniowym wyjeździe zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. To kolejna edycja projektu pod hasłem ,,Śladami bohaterów”.

Tegoroczną grupę licznie reprezentuje młodzież z subregionu łomżyńskiego. Wśród nich są uczniowie: z Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem, z Zespołu Szkół Nr 1 oraz Nr 2 w Grajewie, z Zespołu Szkół im. Bolesława Podedwornego w Niećkowie, Zespołu Szkół im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Szczuczynie i Zespołu Szkół im. księcia Jana Krzysztofa Kluka w Wojewodzinie.

W tym roku szlak biegnie przez kresy II Rzeczpospolitej, tropem walk o wolność ojczyzny na wschodzie w latach 1914-21. W ramach objazdu uczniowie odwiedzą 3 kraje: Litwę, Łotwę i Białoruś. Na terenach, które dawniej należały do Polski.

Wyjazd wiąże się z odwiedzeniem miejsc związanych z marszałkiem Józefem Piłsudskim. Są to miejscowości Zułów, Kiekieliszki, Wilno, czy miejsca walk polskiego oręża w bitwie Nadniemeńskiej takie jak: Brześć, Lida, Wołkowysk, Grodno. Uczestnicy oddadzą tam cześć poległym spoczywającym na cmentarzach w Donhiłowie, Krwawym Borze, Wysokiem Litewskim i Baranowiczach.

Będzie też okazja do zapoznania się z historią Polski na Kresach Wschodnich, na terenach związanych z wybitnymi postaciami historii i kultury polskiej: Adamem Mickiewiczem, Tadeuszem Kościuszką, Elizą Orzeszkową. Będzie to możliwe w czasie zwiedzania Nowogródka, Nieświeża, Mereczowszczyzny i Kobrynia.

Instytut Pamięci Narodowej organizuje taki wyjazd po raz dziewiąty. Jak zawsze, przy wsparciu Kuratorium Oświaty w Białymstoku i pomocy finansowej samorządów.

W poprzednich latach szlak objazdu prowadził między innymi przez Monte Cassino czy niemieckie faszystowskie obozy koncentracyjne.

Katarzyna Wasilewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *