RN
TwitterFacebook

Ogólnopolski konkurs fotograficzny na finiszu!

Trwa wyłanianie finalistów konkursu fotograficznego ”Kapliczki polskie – w różańcu róża ukryta zakwita” organizowanego przez Fundację Chaber Polski. Jury już w tym tygodniu wybierze kilka najlepszych zdjęć zachowanych jeszcze polskich kapliczek wraz z opisami ich historii. Nadeszło ponad dwa tysiące fotografii, jednak jakość niektórych pozostawia wiele do życzenia – mówi pomysłodawczyni Marlena Wilbik.

Już od stycznia bieżącego roku zainteresowani mogli wysyłać do Fundacji zdjęcia najciekawszych polskich kapliczek wraz z zebranymi opisami (mieszczącymi się w przedziale 500-2000 znaków) świadczącymi o ich historii. Źródłem informacji były parafie, lokalni mieszkańcy, instytucje dokumentujące historie regionu.

Konkurs podzielony został na trzy kategorie wiekowe: 0-17,18-50 i 50+. Jeszcze w tym tygodniu jury wybierze z każdej kategorii po jednym najlepszym zdjęciu. Do wygrania są między innymi tygodniowe wyjazdy wypoczynkowe do urokliwych polskich pensjonatów z pełnym wyżywieniem. Niestety niektóre zdjęcia były robione telefonami komórkowymi, ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Są na nich krzyże przydrożne, ale też kapliczki dziękczynne i krzyże malaryczne – upamiętniających panującą na terenie danej wsi epidemię. Konkurs zdopingował lokalne społeczności do troski o te najdrobniejsze urokliwe obiekty. To nasz ogromnie cieszy – mówi Marlena Wilbik. Pomysłodawczyni konkursu przyznaje również, że z roku na rok miłośników kapliczkowej fotografii przybywa. Tylko w tym roku otrzymaliśmy ponad dwa tysiące zdjęć – dodaje prezes Fundacji Chaber Polski.

W komisji konkursowej zasiadają między innymi bp Michał Janocha – Przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski, o. Andrzej Majewski z Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia oraz ks. dr Mirosław Nowak – dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Warszawie.

pd / fot. A.Zielewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *