TwitterFacebook

Ora et labora… wspomnienie św. Benedykta z Nursji

Medalik czy też krzyż św. Benedykta zwany jest ulubionym krzyżem egzorcystów. Stworzona przez świętego reguła zakonu stała się podwaliną dla reguł setek innych zgromadzeń zakonnych. Jest patronem Europy, ale także potężnym orędownikiem każdego kto walcząc z pokusą modli się za jego wstawiennictwem.

Święty Benedykt żył na przełomie V i VI wieku w Italii. Był mnichem, pustelnikiem, opatem założonych przez siebie klasztorów. To dzięki niemu na wzgórzu Monte Cassino, na którym czczono dotąd pogańskich bogów stanął chrześcijański klasztor.

Reguła świętego Benedykta odznaczała się naciskiem na znalezienie we wszystkim złotego środka, można by porównać to do rozumianej po Arystotelesowsku cnoty – czyli szukaniu we wszystkim miary. Hasłem przewodnim zakonów, które obrały regułę św. Benedykta stało się sławne „ora et labora” – módl się i pracuj.

Św. Benedykt zmarł 21 marca 547 r. Wraz ze swoją bliźniaczą siostrą (św. Scholastyką, która dała podwaliny żeńskiej gałęzi benedyktynów) został pochowany w grobie na wzgórzu Monte Cossino. Dziś szczątki rodzeństwa znajdują się we Francji. 11 lipca to rocznica przeniesienia świętych relikwii – dzień czczony we wszystkich klasztorach, które przyjęły regułę św. Benedykta.

W ikonografii św. Benedykt przedstawiany jest z aniołem, biczem, hostią, kielichem z wężem, pękniętym kubkiem, krukiem z chlebem w dziobie, pastorałem i psem. Jest głównym patronem Europy, zakonów, architektów, górników, inżynierów, nauczycieli, speleologów, uczniów i wydawców.

Beata Borkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *