RN
TwitterFacebook

Ostrołęka jednak bez hospicjum stacjonarnego

Nie będzie hospicjum stacjonarnego w Ostrołęce. Podpisana jeszcze za poprzedniego prezydenta miasta Janusza Kotowskiego umowa dzierżawy gruntu pod budowę ostrołęckiej placówki została wypowiedziana przez obecnego zarządce miasta Łukasza Kulika.

Potwierdza to ks. Andrzej Mikucki – dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej, której za zgodą wojewody mazowieckiego została przekazana w użytkowanie nieruchomość przy ul. Kościuszki w Ostrołęce. – Pismo wypowiadające umowę dzierżawy ziemi otrzymałem od prezydenta Ostrołęki w poniedziałek, czyli w Światowy Dzień Chorego. Chcieliśmy wybudować hospicjum, w którym zastosowane będą najnowocześniejsze rozwiązania, aby udzielić chorym kompleksowej pomocy. Odwiedzaliśmy placówki paliatywne między innymi w Płocku i Suwałkach, rozmawialiśmy. W planach była budowa sal ze specjalnymi szynami, na których ciężko chorzy pacjenci mieli być przenoszeni do łazienek. Na skutek wypowiedzenia umowy cały pomysł upadł – mówi ks. Andrzej Mikucki.

Budynki przy ul. Kościuszki w Ostrołęce były do 2014 roku zagospodarowane przez policję. Mundurowi przenieśli się na ulicę Goworowską. W nowym hospicjum miało znajdować się 30 łóżek. Obecnie w Ostrołęce pomoc paliatywna udzielana jest wyłącznie przez Hospicjum Domowe prowadzone przez Caritas Diecezji Łomżyńskiej.

Próbowaliśmy skontaktować się w sprawie pisma wypowiadającego umowę dzierżawy z samorządem Ostrołęki, niestety bezskutecznie. Do tematu powrócimy, gdy uda nam się zdobyć komentarz do podjętej przez prezydenta Łukasza Kulika decyzji.

pd

3 komentarzy

 1. zaza Odpowiedz

  Słuszna decyzja Prezydenta. Kościół ma teren przy parafii Zbawiciela Świata czy św. Franciszka Niedawno kupiono ponad hektar ziemi, gdzie można wybudować hospicjum. A jeśli chcą w tym miejscu, można zamienić z dworcem PKS

  1. J Odpowiedz

   Naprawdę słuszna? Ile czasu wg NFZ ma żyć pacjent w terminalnym stadium raka? A jeśli żyje dłużej, to kto pokrywa koszty opieki nad nim? Caritas buduje hospicja dla katolików? A może dla kleru? Czasem lepiej się nie wypowiadać, jeśli się nie ma nic mądrego do powiedzenia.

 2. czytelnik Odpowiedz

  To na co zostanie przeznaczona nieruchomość?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *