RN
TwitterFacebook

Ostrołęka: Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny

We wrześniu blisko 50 tysięcy dzieci z Mazowsza po raz pierwszy przekroczyło szkolne mury. To właśnie z myślą o nich samorząd województwa mazowieckiego wspólnie z wojewódzkimi ośrodkami ruchu drogowego oraz Mazowiecką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przygotował kampanię społeczną „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – wyprawka dla pierwszoklasistów”.

Do końca grudnia do najmłodszych uczniów z Mazowsza trafią zestawy złożone z elementów odblaskowych. W inauguracji kampanii w subregionie ostrołęckim udział wzięli wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, radni województwa mazowieckiego Marian Krupiński i Mirosław Augustyniak, dyrektor delegatury UMWM w Ostrołęce Mariusz Popielarz, wójt gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski oraz dyrektor WORD w Ostrołęce Dariusz Mierzejewski.

Chcemy, aby dzieci, które właśnie rozpoczęły swoją przygodę ze szkołą, wiedziały jak zachować się na drodze by były bezpieczne. Małe, niepozorne a mogą uratować życie naszym pociechom – takie właśnie są elementy odblaskowe. Zadbajmy, aby nasze dzieci wychodząc do szkoły zawsze miały je przy sobie. Będąc widocznymi, będą bezpieczne – podkreśla wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

„Wyprawka dla pierwszoklasistów” to kontynuacja prowadzonej od 2014 r. kampanii społecznej samorządu Mazowsza – „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Dzięki niej kilkadziesiąt tysięcy uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z naszego województwa zostało wyposażonych w elementy odblaskowe. Podczas spotkań z przedstawicielami samorządu województwa, wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego, policji, straży pożarnej oraz z ratownikami medycznymi mazowiecka młodzież uczyła się zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Uczniowie brali udział w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy, mogli również spróbować swoich sił na specjalnym torze rowerowym. Celem tych spotkań było przede wszystkim pokazanie dzieciom jak ważne, zwłaszcza jesienią i zimą, jest noszenie elementów odblaskowych.

To na nas dorosłych spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszych dzieci i wnuków. Niestety statystyki policyjne nie pozostawiają cienia wątpliwości. Mimo iż stan dróg z roku na rok się poprawia, budowane są chodniki czy ścieżki rowerowe, piesi wciąż nie mogą czuć się bezpiecznie. Dlatego już od najmłodszych lat musimy uczyć dzieci jak zwiększyć ich bezpieczeństwo na drodze. To właśnie cel naszej kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – wyprawka dla pierwszoklasistów” – dodała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Kampania „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – wyprawka dla pierwszoklasistów” skierowana jest do dzieci, które w tym roku rozpoczęły naukę w szkole podstawowej. W ramach kampanii dzieci otrzymają wyprawkę, w skład której wchodzą elementy odblaskowe w formie zawieszek – można je przypiąć do ubrania lub plecaka, opaski odblaskowej oraz opaski LED, którą można założyć na rękę lub obuwie. Dzieci biorące udział w kampanii będą również mogły zobaczyć, jak widoczna dla kierowcy samochodu jest osoba z odblaskiem i bez niego.

BPUMWM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 − two =