TwitterFacebook

Ostrołęka: Na Osiedlu Stacja powstanie ulica Torowa

Decyzję o nazwanie tak nowej odnogi ulicy Kolejowej na Osiedlu Stacja podjęli radni podczas dzisiejszej (28.11) sesji. Dyskusje była intensywna, lecz ostatecznie postawiono na proste skojarzenia z koleją.

Nazwa ulicy jest konieczna i została wymyślona ze względu na przyszłych mieszkańców, którzy właśnie obecnie budują tam domy. Ze względu na fakt, iż będzie to odnoga Kolejowej na Osiedlu Stacja, dość logicznym wydaje się, aby nazwa ulicy kojarzyła się z koleją. Jednak z drugiej strony dobrze jest upamiętniać osoby ważne dla miasta. Takiego zdania był radny Janusz Kotowski.

Nazewnictwo ulic służy z jednej strony faktycznie uporządkowaniu pewnych spraw, bo wiadomo ludzie chcą się meldować, chcą mieć adresy i to jest na pewno rzecz pozytywna. Natomiast chciałbym też powiedzieć, że nazewnictwo ulic często służy sprawom z obszaru wychowawczego, ideowego i historycznego. Nie ukrywam, że dla mnie nazwa tego typu to stracenie szansy na upamiętnienie osób ze środowiska lokalnego mówił podczas sesji Kotowski.

Przy wymyślaniu nazwy „Torowa” były brane takie możliwości, jak upamiętnianie osób ważnych. Natomiast ulica Torowa to obecnie cztery działki, jak twierdzi Radny Jacek Łuba, w tym wypadku upamiętnianie mogłoby zadziałać w drugą stronę.

– Nie wiem czy nie byłoby to dyshonorem. Mieliśmy z przewodniczącym Grabowskim taki pomysł, choćby wspomnieć osoby, które ostatnio odznaczaliśmy, ale doszliśmy do wniosku, że to jednak za mała uliczka, żeby upamiętniać jakąś ważną osobę. Z drugiej strony, jeśli mówimy o ulicy Rozaliowej, czy Tulipanowej to wiemy, gdzie taka ulica się znajduje. Nazwy kwiatów znajdują się przy ulicy Kwiatowej – wyjaśnił Łuba.

Ostatecznie w związku ze skojarzeniami z koleją radni nową ulicę nazwali Torową. Za głosowało 18 z nich, dwóch wstrzymało się od głosu.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *