RN
TwitterFacebook

Ostrołęka. Warsztaty z tworzenia ozdób świątecznych w Muzeum Kultury Kurpiowskiej [FOTO]

Jak kurpie obchodzili dawniej święta Bożego Narodzenia? Odpowiedź na to pytanie poznały dziś (2.12) przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego 17 w Ostrołęce. Uczestnicy bożonarodzeniowych warsztatów w Muzeum Kultury Kurpiowskiej poznali zarówno teorię, jak i praktykę, a zajęcia opowiadają o tradycji oraz współczesności.

Podczas spotkań „Boże Narodzenie na Kurpiach” uczestnicy uczą się, jak starzy kurpie obchodzili święta. Dowiadują się między innymi, jak stroiło się chałupę, jakie sporządzano potrawy oraz jak spędzano samo Boże Narodzenie. W części praktycznej dzieci własnoręcznie wykonują świąteczne ozdoby.

– Ze starszymi wykonujemy gwiazdy z bibuły, a z młodszymi łańcuchy oraz ozdoby z opłatków, które były jedną z najważniejszych ozdób na choince. Światy z opłatków symbolizowały Pana Jezusa oraz wieszano je, aby w domu nigdy nie zabrakło chleba – opowiada Agnieszka Kowalewska z działu Edukacji i Promocji w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Aby połączyć tradycję z nowoczesnością, po wykonaniu starodawnych ozdób choinkowych dzieci wykonywały kartki świąteczne. Warsztaty etnograficzne „Boże Narodzenie na Kurpiach” w Muzeum Kultury Kurpiowskiej odbywać się będą od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 do 20 grudnia.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *