TwitterFacebook

Ostrzeżenie przed burzami i wichurami

Po środowych (28.06) nawałnicach strażacy interweniowali ponad 750 razy. Interwencje dotyczyły przede wszystkim usuwania setek połamanych i powalonych przez wichurę drzew, które tarasowały ulice. Drzewa blokowały też linie kolejowe. Strażacy wypompowywali wodę z piwnic i zalanych budynków. Według wstępnych informacji strażaków wynika, że w powiecie łomżyńskim burza nie spowodowała znaczących strat.

Synoptycy ostrzegają przed kolejnymi nawałnicami, które nadciągają nad Polskę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami, którym będą towarzyszyły intensywne opady deszczu i wichury. Takie zjawiska pogodowe mogą wystąpić na terenach województw: podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i małopolskiego.

O tym jak zachować się, aby ograniczyć ryzyko porażenia piorunem mówi młodszy brygadier Maciej Krajewski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Zambrowie. – Podczas burzy nie wolno kryć się pod wysokimi drzewami, ponieważ piorun uderza w wysokie punkty – wyjaśnia. Maciej Krajewski podkreśla, że jeżeli wchodzimy z domu, pozamykajmy okna i drzwi zewnętrzne do budynków. Przypomina również, że przed wyjściem z domu należy usunąć z parapetów i balkonów przedmioty, które mogą zostać poderwane przez wichurę. Podczas burzy należy unikać rozmów przez telefon komórkowy. Nie korzystajmy też z urządzeń podłączonych do prądu.

Każdego roku w Polsce ofiarami błyskawic staje się kilka osób. Kilkadziesiąt zostaje rannych od porażenia piorunem, jednak skutki tego zdarzenia odczuwalne są przez całe życie.

IAR/Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *