TwitterFacebook

Pamiętajmy o wymianie dowodów

Dowody osobiste wyrabiane osobom od 18 do 65 roku życia mają swoją datę ważności. Dokument ważny jest przez 10 lat. Później musimy go wymienić, o czym wiele osób nie pamięta. Gdy tego nie zrobimy nie zostaniemy obsłużeni w banku czy nie kupimy nic na kredyt. Wyrobienie dokumentu tożsamości trwa około 3-4 tygodni.

Wniosek o wymianę odwodu osobistego możemy złożyć w siedzibie dowolnego organu gminy. Można również złożyć wniosek w formie dokumentu elektronicznego. Potrzebny jest również stary dowód osobisty.

Do wniosku załącza się aktualną kolorową fotografię o wymiarach 35 na 45 mm wykonaną na jednolitym, jasnym tle i mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry. Fotografia powinna obejmować twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80 procent powierzchni fotografii.

Dokumentu nie wyrobimy w przypadku, gdy załączona fotografia do wniosku przysłanego przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej nie spełnia określonych wymogów lub wnioskodawca składa wniosek o wydanie dowodu osobistego z naruszeniem innych przepisów ustawy o dowodach osobistych.

W Łomży co roku wyrabianych jest około 10 tysięcy dowodów osobistych. Oznacza to, że rokrocznie kilka tysięcy osób musi wymienić swój dokument tożsamości. Nie jest to ta liczba około 10 tysięcy tylko trochę mniej, gdyż część na pewno w międzyczasie wymieniała dowody choćby w związku ze zmianą miejsca zamieszkania czy też zmianą nazwiska po ślubie – mówi Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w Łomży.

Żadna odpowiedzialność karna w przypadku nie wymienienia dowodu osobistego nam nie grozi, ale problem pojawi się wtedy, gdy będziemy chcieli załatwić sprawę w banku lub gdy będziemy chcieli kupić coś na kredyt.

Bartosz Święciński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *