RN
TwitterFacebook

Papież senior Benedykt XVI świętuje 67. rocznicę święceń kapłańskich

29 czerwca 1951 r. w katedrze we Fryzyndze Joseph Ratzinger wraz ze swoim starszym bratem Georgiem otrzymali świecenia kapłańskie z rąk ówczesnego arcybiskupa Monachium i Fryzyngii, kard. Michaela von Faulhaber. Mszę prymicyjną odprawił 8 lipca w Traunstein, gdzie mieszkali jego rodzice. 

W swoich wspomnieniach z 1998 r. pt. Moje życie kard. Joseph Ratzinger wspomina, że 29 czerwca 1951 r., w uroczystość świętych Piotra i Pawła święceń kapłańskich 40 kandydatom udzielił w katedrze we Fryzyndze kard. Faulhaber. „Pamiętam bardzo dokładnie ten słoneczny letni dzień. Był to punkt kulminacyjny mojego życia. W chwili gdy sędziwy biskup położył na mnie ręce, jakiś skowronek wzbił się z ołtarza głównego katedry i zanucił radosną melodię. Było to dla mnie jakby zawołanie z góry: tak jest dobrze, jesteś na właściwej drodze!” – napisał ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary, późniejszy papież.

Ks. Georg Ratzinger poświęcił się muzyce i został dyrektorem światowej sławy chóru chłopięcego Regensburger Domspatzen („Katedralne Wróbelki z Ratyzbony”). Jego brat Joseph został profesorem teologii. W 1977 r. papież Paweł VI mianował go metropolitą Monachium i Fryzyngii a w 1982 r. został z woli Jana Pawła II prefektem watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. 19 kwietnia 2005 r. kardynałowie wybrali na papieża „prostego, skromnego pracownika Winnicy Pańskiej”.

11 lutego 2013 r. papież Benedykt podjął decyzję jakiej nie ośmielił się podjąć od 600 lat żaden z jego poprzedników: ogłosił swoje ustąpienie z papieskiego urzędu.

Po ustąpieniu pokazywał się kilkakrotnie publicznie m. in.: koncelebrował Mszę św. podczas kanonizacji świętych Jana XXIII i Jana Pawła II w 2014 r. oraz beatyfikacji Pawła VI w 2015 r. Jako pierwszy pielgrzym przeszedł przez Bramę Miłosierdzia w bazylice watykańskiej 8 grudnia 2015 r. z okazji inauguracji Roku Jubileuszowego. 28 czerwca 2016 r. w Pałacu Apostolskim spotkał się z Franciszkiem i bliskimi z okazji 65. rocznicy swoich święceń kapłańskich.

Wczoraj po konsystorzu w Bazylice św. Piotra nowi kardynałowie wraz z papieżem Franciszkiem odwiedzili Benedykta XVI w klasztorze „Mater Ecclesiae”. W kaplicy rezydencji Papieża Seniora wszyscy razem odmówili „Zdrowaś Maryja”. Benedykt XVI każdego krótko pozdrowił i wszystkim udzielił swego błogosławieństwa.

KAI/JE

1 komentarz

  1. Marcin Odpowiedz

    Boże błogosław Mu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *