RN
TwitterFacebook

Parafia na Fali – Kołaki Kościelne

Nasz terenowe studio Radia Nadzieja zawitało dziś do parafii Kołaki Kościelne. W piękny listopadowy dzień, poznawaliśmy uroki Podlasia.

Na antenie jako pierwszy wystąpił gospodarz miejsca: proboszcz par. pw. Wniebowzięcia NMP – ks. kan. Henryk Dąbrowski. W rozmowie z ks. Mariuszem, kapłan przybliżył  radiosłuchaczom historię parafii, zwrócił uwagę na problemy współczesności, nakreśli rys gospodarczy wspólnoty. Z naszej wspólnoty, pochodził  pierwszy biskup  diecezji łomżyńskiej Romuald Jałbrzykowski. Jego imię nosi miejscowa szkoła podstawowa. W Kołakach Kościelnych urodził się ks. Kazimierz Hamerszmit – kapłan, którego mama była działaczką AK ps. Mamusia. On sam, w chwili wybuchu II wojny światowej trafił kolejno do obozów koncentracyjnych  w Sachsenhausen i Dachau.

W swoich pamiętnikach tak opisał sytuację obozową:
Teraz powoli brano się do wszystkich. A więc marsze, śpiewy przeplatane biegiem lub żabką. Starsi zaczęli od początku odpadać (…). Kilka tygodni takich ćwiczeń poczyniło nas szkieletami (…). 14 grudnia 1940 r. przyjeżdżamy do Dachau. Spadł już pierwszy śnieg. Od stacji kolejowej do obozu marsz w drewnianych pantoflach był męką, bo śnieg lepił się do drzewa. Gdy weszliśmy do obozu, otoczyli nas wychudzeni więźniowie, prosząc o chleb. Ponieważ mieliśmy jeszcze zapasy, więc je rozdawaliśmy.

Kolejnym gościem w studiu był wójt gminy, Sylwester Jaworowski. Włodarz opowiadał o współpracy z parafią, która układa się wzorowo.  Chodź borykamy się z skomplikowaną sytuacją finansową realizujemy wiele pomysłów na rozwój naszej małej Ojczyzny. Udało nam się dokonać szereg inwestycji zwłaszcza w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.

Mamy też pomysł na budynek parafialny, który wczasach komunistycznych został ochroniony przez mieszkańców – dodaje proboszcz, który wyjaśnił radiosłuchaczom Radia Nadzieja etymologię słowa – Kołaki.

Pomniki pamięci, miejsca walki okupacyjnej, jak i zabytki z terenu gminy przedstawił miejscowy działacz historyczny – Ryszard Żabiński. Moim zdaniem ks. Hamerszmit odszedł z tego świata w opinii świętości, cieszymy się, że mieliśmy tak wielkiego patriotę. 

Przedstawiciele wspólnot parafialnych: Ekip Notre Dame, Domowego Kościoła, Lektorów Dorosłych, Ministrantów – jednomyślnie stwierdzili, że zaangażowanie w życie parafii i uczestnictwo w życiu wspólnoty, pozwala poszerzać swoje horyzonty spojrzenia na Kościół, jak i budować życie rodzinne na chrześcijańskich wartościach. Opiekun duchowy – wikariusz ks. Arkadiusz Ryłka -podkreślał, że obecność na spotkaniach poszczególnych grup, daje mu olbrzymią satysfakcję duszpasterską. Na antenie wspomniał o planach związanych z rozwojem duszpasterstwa dzieci i młodzieży w parafii.

Transmisję zakończyła uroczysta Eucharystia, z homilią wygłoszoną przez ks. kan. Henryka Dąbrowskiego.

msz

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 − 1 =