RN
TwitterFacebook

Parafia na fali – Łęg Starościński

Parafia na fali to kolejna forma spotkań z radiosłuchaczami Radio Nadzieja nie tylko poprzez fale radiowe ale również na żywo. Tym razem gościliśmy w Łęgu Starościńskim, w parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Okazją ku temu było Święto Miłosierdzia Bożego i odpust parafialny.

Parafia w Łęgu została erygowana 29 listopada 1992 roku i powstała z terytorium parafii Nawiedzenia NMP w Ostrołęce. Kościół został zbudowany i wyposażony w latach 1982 – 1991 staraniem ks. Zygmunta Żukowskiego, proboszcza parafii farnej w Ostrołęce przy współpracy wikariuszy: ks. Mariana Niemyjskiego i ks. Ryszarda Kłosińskiego.

Konsekracji świątyni dokonał bp Stanisław Stefanek 8 października 2000 r. W latach 2002-2004 staraniem księdza proboszcza Pawła Sobotki wybudowano przy kościele grotę Matki Bożej a w latach następnych wykonano przybudówkę w wejściu do świątyni i nad schodami, nowy parking, zmieniono blachę na kościele, wybudowano plebanię wolnostojąca. Obecnie trwają prace przy budowie kaplicy przedpogrzebowej.

O historii parafii opowiedział nam ks. kan. dr Paweł Sobotka, proboszcz parafii zwracając uwagę na duchowość swoich parafian i ich rozmodlenie, co również potwierdziły panie: Halina Pokora, Irena Żebrowska i Żaneta Jankowska w rozmowie z ks. Marcinem Sobiechem. Panie zwróciły uwagę na kult Miłosierdzia Bożego wśród parafian jak i dużą obecność ludzi na nabożeństwach organizowanych w parafii, takich jak roraty czy droga krzyżowa. Miłym zaskoczeniem jest armia ministrantów, w niewielkiej parafii, jaką jest Łęg. I słowo armia nie jest tu przesadą.

Centralnym punktem uroczystości odpustowych była msza święta, której przewodniczył pasterz diecezji, bp Janusz Stepnowski. Celebrans w homilii skupił się na święcie Miłosierdzia, zachęcając wiernych, do stawania się ludźmi miłosierdzia. Osiem dni po zmartwychwstaniu Tomasz ujrzał przebite ręce i nogi miłosiernego Pana, tak my powinniśmy stawać się takimi miłosiernym dłońmi, niosąc miłosierdzie swojemu bratu i siostrze – mówił biskup. Pasterz zachęcał również do rozbudzania w swoim sercu kultu Bożego Miłosierdzia i wpatrywania się w krzyż, który góruje w świątyni łęgowskiej, a z którego wypływają zdroje miłosierdzia. Uroczysta msza święta zakończyła się procesją eucharystyczną wokół świątyni.

Parafianom z Łęgu Starościńskiego, na czele z ks. kan. dr. Pawłem Sobotką, proboszczem, dziękujemy za wspólną modlitwę i możliwość poznania saloniku Bożego Miłosierdzia, jak to określiła pewna pani z Warszawa, która przejazdem odwiedziła kościół w Łęgu.

x. MS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

one − one =