RN
TwitterFacebook

“Parafia na fali” w Hodyszewie [FOTO / AUDIO]

Maj to dobry czas, by nawiedzić Sanktuarium Maryjne. Tych w Diecezji Łomżyńskiej jest osiem, z czego cztery posiadają koronowane wizerunki Matki Boskiej. Jednym z takich miejsc, z koronowanym wizerunkiem Maryi, jest Sanktuarium Matki Boskiej Hodyszewskiej – Matki Pojednania w Hodyszewie. I właśnie do tego miejsca zawitało w niedzielę 12 maja Radio Nadzieja.

Parafia w Hodyszewie liczy zaledwie około 300 wiernych, ale ilości grup formacyjnych i zaangażowania świeckich pozazdrościć może nie jedna, o wiele liczniejsza, parafia. Jak zaznaczył pallotyn ks. dr Wojciech Juszczuk, proboszcz i kustosz hodyszewskiego sanktuarium w rozmowie z red. Joanną Ekstowicz, to efekt słuchania potrzeb z jakimi zgłaszają się wierni. Wszystko zaczęło się od powstania grupy Odnowy w Duchu Świętym, która liczy około dziewięćdziesięciu osób, pochodzących z trzech diecezji: łomżyńskiej, drohiczyńskiej i białostockiej. Charyzmatycy przyjęli nazwę “Oblubienica Ducha Świętego”, bo, jak zaznaczyła Urszula Kiersnowska liderka wspólnoty, która wraz z mężem odwiedziła terenowe studio, wszystko w Hodyszewie kręci się wokół Maryi, tak więc i charyzmatycy obrali Ją sobie za szczególną patronkę.

Po “Odnowie” zrodziły się kolejne inicjatyw, które były odpowiedzią na potrzeby, z jakimi zgłaszali się wierni do duszpasterzy w Hodyszewie.

Dzisiaj prężnie działa tutaj Wspólnota Trudnych Małżeństw „Sychar”, która służy małżeństwom w kryzysie oraz osobom po rozwodzie, czy w separacji. Na spotkania, które otwarte są dla wszystkich chętnych i potrzebujących, przyjeżdżają osoby pokonując niejednokrotnie wiele kilometrów. Beata Mioduszewska, odpowiedzialna za wspólnotę Sychar, zdradziła, że czasami odległość jest błogosławieństwem, daje pewną anonimowość, a zarazem pozwala na większe otwarcie.

Maryjne sanktuarium w Hodyszewie posiada też swoje “wojsko”. Stworzony na wzór rzymskich legionów “Legion Maryi”, posiadający potężny oręż dużego kalibru, jak wyjaśnili w rozmowie na antenie radia Małgorzata Dąbrowska i Krzysztof Galicki. Tym orężem okazała się modlitwa różańcowa i zaangażowanie duszpasterskie, według możliwości każdego z jej członków. Legioniści chętnie dzielili się swoim doświadczeniem, zachęcając równocześnie do wstąpienia w ich szeregi. „Nie ma problemu chętnie przyjedziemy do parafii i podzielimy się naszym legionowym doświadczeniem oraz pomożemy w założeniu takiej grupy w parafii” – mówiła na zakończenie krótkiego antenowego wejścia Małgorzata Dąbrowska.

Przy sanktuarium działa też Grupa Biblijna, prowadzona przez proboszcza ks. Wojciecha Juszczuka, która gromadzi osoby chętne do poznawania i zgłębiania Słowa Bożego. Swoim doświadczeniem w tej dziedzinie podzielili się Elżbieta Gołaszewska i Andrzej Gałecki, którzy dali świadectwo mocy Słowa Bożego w ich życiu.

Księża Pallotyni, którzy są opiekunami hodyszewskiego sanktuarium, powołali też fundację, której celem jest utworzenie ośrodka pomocy rodzinom i osobom uzależnionym. Na potrzeby ośrodka zostanie zaadoptowany i rozbudowany budynek po byłej szkole podstawowej, ale już teraz w Hodyszewie można uzyskać pomoc terapeuty, czy wziąć udział w licznych warsztatach, prowadzonych zarówno przez kapłanów jak i świeckich specjalistów, o czym mówił ks. Jacek Zakrzewska SAC.

Ukoronowaniem nawiedzin w hodyszewskim sanktuarium była Msza święta, której przewodniczył proboszcz i kustosz ks. Wojciech Juszczuk. Podczas niej świadectwem życia podzieliły się Siostry Benedyktynki z Drohiczyna.

JE

Rozmowa z ks. Wojciechem Jaszczukiem

Odnowa w Duchu Świętym

Fundacja Pojednanie ks. Jacek Zakrzewski

Wspólnota trudnych małżeństw Sychar

Legion Maryi

Grupa Biblijna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *