RN
TwitterFacebook

Parafia na fali z MB Królowej Męczenników w Radulach [FOTO/AUDIO]

Parafia pw. MB Królowej Męczenników położona jest w północno – wschodniej części diecezji łomżyńskiej, przy trasie S8 Warszawa – Białystok. Oddalona 55 km od Łomży, 25 km od Białegostoku. Została  wydzielona w całości z terytorium parafii Tykocin. W roku 1980 ówczesny wikariusz parafii Tykocin ks. Jana Mrowca, poddał pomysł utworzenia w Radulach punktu katechetycznego. 5 lat później funkcjonował już samodzielny ośrodek duszpasterski, którego rektorem był ks. Piotr Zabielski – późniejszy pierwszy proboszcz w Radulach. Kościół murowany razem z plebanią, która jest połączona z kościołem, wybudowano w latach 1982-1989 z funduszy parafian i ks. Piotra, który mając szerokie kontakty w USA jeździł do Ameryki głosił kazania, prowadził rekolekcje i w ten sposób finansowo wspierał budowę nowej świątyni. Kościół został pobłogosławiony 13.09.1987 r. przez biskupa pomocniczego diecezji łomżyńskiej Edwarda Samsela, a 1 listopada tego samego roku została erygowana parafia. W historii parafii bardzo pięknie zapisali się wszyscy proboszczowie, którzy duchowo i materialnie pracowali z wiernymi. Wspominany już ks. Piotr Zabielski od 1984 roku rektor odpowiedzialny za ośrodek duszpasterski, a w latach 1987-89 proboszcz parafii, ks. Janusz Kubrak (proboszcz w latach 1989-1993), ks. Zdzisław Godlewski, który przez ostatnie 27 lat (od 1993 do sierpnia 2020), pełnił gorliwie posługę proboszcza, a jako dobry gospodarz dbał o piękno świątyni. W Radulach jest Szkoła Podstawowa w której uczy się 114 uczniów. Z parafii pochodzą 4 księża zakonni: ks. Bernard Backiel MIC, ks. Hilary Rogowski SDB, ks. Marek Sadowski CM i ks. Artur Rogowski SDB. 

Msze Święte w niedziele sparowane są o godz. 9:00 i 11:00, natomiast w dni powszednie o godz. 8:00 (dodatkowo w październiku i maju o godz.18:00). Cmentarz parafialny położony jest w odległości 600 metrów od kościoła. Parafia Radule jest jedną z najmniejszych w diecezji łomżyńskiej, liczy 600 wiernych (160 rodzin). Do parafii należą wioski: RaduleLeśnikiPajewo i Rzędziany. Parafianie w większości zajmują się prowadzeniem gospodarstw rolnych, część osób pracuje w  Białymstoku lub prowadzi swoją działalność. Niestety liczba parafian maleje, młodzież wyjeżdża do miasta, za granicę, wioski się wyludniają, pozostaje dużo pustych niezamieszkałych domów.

W naszej parafii istnieją grupy parafialne: Koła Różańcowe: żeńskie i męskie, ministranci. We wrześniu w Radulach odbyło się diecezjalne rozpoczęcie nowego roku pracy formacyjnej Ekip – Notre Dame. Od października w parafii istnieje schola dziecięco – młodzieżowa, lektorzy dorośli, w I niedziele miesiąca Msze Święte z kazaniami do dzieci i niedziele adoracyjne. W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy też relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki które uroczyście zostaną wprowadzone do kościoła na wiosnę.  Plany duchowe i materialne jako proboszcz mam bardzo rozległe – wyjazdy z dziećmi i młodzieżą pielgrzymki, utworzenie dla młodzieży KSM-u. Po spotkaniu Rady Parafialnej, do której należą sołtysi, w bliskich planach mamy w parafii wykonie elewacji kościoła gdzie kosztorys ofertowy tych prac (z obróbkami blacharskimi, niezbędną wymianą okien) wynosi prawie 300 tysięcy zł., a więc na tak mała parafię jest to nie lada wyzwanie.

Parafianie Radul są bardzo przywiązani są do kościoła, tradycji – ten kościół był ich marzeniem i stąd powstała tak piękna świątynia, o którą dbają i troszczą się duchowo i materialnie. Wierzę że z Bożą pomocą wszystkie plany i inwestycje uda się zrealizować. Zapraszam do Radul.       

Proboszcz: ks. Arkadiusz Ryłka

Rozmowy w terenowym studiu Radia Nadzieja:

Transmisja Mszy Świętej z parafii Radule:

                                                                                                     

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

six − 2 =