RN
TwitterFacebook

Pijani kierowcy na drogach województwa podlaskiego

Mimo surowych kar i mandatów, na drogach województwa podlaskiego wciąż dochodzi do wypadków z udziałem nietrzeźwych kierowców. Bilans za ostatnie pół roku jest zatrważający.

W pierwszym półroczu 2018 roku podlascy policjanci odnotowali 23 wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących. W wyniku tych zdarzeń trzy osoby poniosły śmierć. Dwadzieścia dwie osoby zostały ranne.

Policjanci zatrzymali do kontroli 1345 nieodpowiedzialnych kierowców, którzy kierowali pojazdami pod wpływem alkoholu – mówi Marcin Gawryluk, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Niechlubnym rekordzistą okazał się mieszkaniec Wysokiego Mazowieckiego, który kierował autem mając 3,2 promila we krwi. Taki pijany kierowca stwarza olbrzymie zagrożenie sobie i innym. Nawet jeśli kieruje tylko rowerem.

Polskie prawo dopuszcza niewielką zawartość alkoholu w organizmie kierowcy. Jest to poniżej 0,2 promila. Zawartość alkoholu od 0,2 do 0,5 promila to stan po użyciu karany grzywną od 50 do 5000 zł lub aresztem(do 30 dni). Powyżej 0,5 promila to już stan nietrzeźwości karany grzywną od 5000 zł, a nawet więzieniem do lat dwóch. Stan nietrzeźwości jest traktowany jako przestępstwo.

Znacznie bardziej surowe kary grożą pijanemu kierowcy, który spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Może to być nawet dożywocie.

Katarzyna Wasilewska/Fot. KWP Białystok

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *