RN
TwitterFacebook

PKW: Nie będzie ciszy wyborczej, lokale wyborcze pozostaną zamknięte

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że w najbliższy weekend nie będzie ciszy wyborczej, a lokale wyborcze pozostaną zamknięte. Jest to pokłosie odebrania instytucji prawa do organizacji wyborów. 

W wydanym komunikacie PKW przypomniała, że 16 kwietnia uchwalono ustawę o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Na jej mocy – jak zaznaczono – „zawieszone zostały obowiązki informacyjne wynikające z przepisów Kodeksu wyborczego nałożone na wójtów i komisarzy wyborczych„. PKW oświadczyła ponadto, że „zawieszone zostały przede wszystkim kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej w zakresie ustalenia wzoru karty do głosowania i zarządzenia druku kart„. „Pozbawienie Państwowej Komisji Wyborczej prawnych możliwości drukowania kart do głosowania sprawiło, że głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe. Karty wyborcze są bowiem warunkiem koniecznym do przeprowadzenia głosowania” – stwierdzono w komunikacie.

„Obowiązująca regulacja prawna pozbawiła Państwową Komisję Wyborczą instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków” – przekazała PKW. „W związku z powyższym Państwowa Komisja Wyborcza informuje wyborców, komitety wyborcze, kandydatów, administrację wyborczą oraz jednostki samorządu terytorialnego, że głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć” – dodano w komunikacie. W konsekwencji nie mogą mieć zastosowania także inne przepisy Kodeksu wyborczego związane z głosowaniem, w tym – jak wyliczono – wójtowie oraz konsulowie nie przygotowują spisów wyborców, nie będzie obowiązywać cisza wyborcza, a lokale wyborcze pozostaną zamknięte.

Komunikat podpisali: przewodniczący PKW Sylwester Marciniak, dwóch jego zastępców i sześciu członków PKW.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *