TwitterFacebook

Po weekendzie ruszają e-recepty

Ponad połowa recept wystawiana jest w formie elektronicznej. Od 8 stycznia lekarze będą mieli obowiązek wypisywania e-recept. Do tej pory wystawili ich już ponad 60 milionów – poinformował IAR wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Z danych resortu wynika, że większość recept elektronicznych jest realizowana w ciągu jednego dnia od wystawienia, przy czym jedna trzecia jest realizowana w ciągu pół godziny od momentu wystawienia.

Wiceminister Cieszyński zapewnił, że pacjenci nie muszą się obawiać, nawet jeżeli po 8 stycznia otrzymają tradycyjną papierową receptę, będą mogli wykupić leki.

Pacjent może otrzymać elektroniczną receptę SMS-em z czterocyfrowym kodem, który należy podać w aptece z numerem PESEL. Można też – e-receptę otrzymać mailem, jeżeli aktywuje się Internetowe Konto Pacjenta na stronie www.pacjent.gov.pl. Można też skorzystać z aplikacji mObywatel, w której jest specjalna zakładka e-recepta.

Pacjenci, którzy nie chcą podawać swoich danych, zawsze mogą poprosić lekarza o wydruk informacyjny e-recepty ze specjalnym kodem kreskowym i ten wydruk pokazać farmaceucie w aptece.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *