RN
TwitterFacebook

Podlaski Związek Piłki Nożnej: Rok 2019 był bardzo dobrym rokiem

„To był dobry rok dla Podlaskiego Związku Piłki Nożnej. Związek, dzięki stabilności finansowej, mógł wspierać kluby i odbudowywać wizerunek podlaskiej piłki w kraju” – mówi Sławomir Kopczewski, Prezes Podlaskiego ZPN. Oto podsumowanie sportowego roku 2019. 

2019 był wyjątkowym rokiem dla Podlaskiego Związku Piłki Nożnej. Po pierwsze Związek obchodził jubileusz 90-lecia istnienia. Ponadto był organizatorem wielu wydarzeń sportowych, jakich wcześniej nie było. W marcu (7-8 marzec) Białystok i Sokółka były miejscem zmagań reprezentacji kobiet Polski i Białorusi w Futsalu.

Na przełomie marca i kwietnia (31 marzec – 05 kwiecień) w Zambrowie, Łomży i Wysokiem Mazowieckiem odbył się prestiżowy turniej UEFA Development U-16. Rywalizowały w nim drużyny z Kolumbii, Grecji, Turcji i Polski. Turniej był wyjątkowy także dlatego, że po raz pierwszy młodzieżowa reprezentacja Kolumbii przyjechała do Europy. Powierzenie organizacji tego turnieju Podlaskiemu ZPN było docenieniem działań Zarządu Związku. W czerwcu na Podlasiu (Białystok, Juchnowiec Dolny, Tykocin) odbył się Turniej Finałowy o Puchar im. Kazimierza Górskiego w kategorii wiekowej U13. W czerwcu odbył się także turniej oldobojów. Rywalizowały ze sobą drużyny Oldbojów Jagielloni, Zespołu Polonii Amerykańskiej i samorządowców z Juchnowca.

W lipcu rozegrano I Turniej I Ligi Piłki Plażowej PZPN, a we wrześniu spotkanie eliminacyjne do Euro U21 między Polską a Estonią. Było to pierwsze oficjalne spotkanie o punkty.

Doczekaliśmy się też godnej oprawy podlaskiego finału Pucharu Polski. 29 maja 2019 na płycie głównej Stadionu Miejskiego w Białymstoku, gdzie zazwyczaj zmagają się drużyny Ekstraklasy, spotkały się Olimpia Zambrów i Warmia Grajewo. Mecz obejrzała rekordowa liczba 1,5 tys. kibiców.

Warto też zauważyć, że w 2019 wzrosła popularność futsalu w regionie. Z roku na rok przybywa zespołów futsalowych, obecnie w II lidze grają dwie grupy – łącznie 9 zespołów. Jest to jedna z najbardziej rozbudowanych II lig w Polsce.

Dzięki ustabilizowaniu sytuacji w związku, mogliśmy kontynuować organizację konferencji szkoleniowych dla podlaskich trenerów i instruktorów. Na to spotkanie zapraszaliśmy trenerów-edukatorów z kraju, a także trenerów reprezentacji Polski. Dodatkowo kluby Klasy Okręgowej, A klasy, futsalu i piłki kobiecej otrzymały dofinansowanie w wysokości tysiąca złotych, które mogły przeznaczyć na opłatę dowolnego kursu szkoleniowego organizowanego przez Podlaski ZPN dla jednego z trenerów pracujących w danym klubie. Przeprowadziliśmy też bezpłatny kurs spikera stadionowego, co powinno przełożyć się na podniesienie pracy organizacyjnej naszych klubów uczestniczących w rozgrywkach Podlaskiego ZPNtłumaczy Sławomir Kopczewski, Prezes Podlaskiego ZPN.

W końcu roku Podlaski ZPN wygospodarował 100 tys. zł, za które kupił piłki dla wszystkich podlaskich klubów pracujących z seniorami. Każda z drużyn otrzyma ich 20, do daje łączną ilość 1440 sztuk. Ponadto w ciągu roku 30 tys. zł zostało wydane na wsparcie organizacji turniejów młodzieżowych. Podlaski ZPN wziął też na siebie finansowy ciężar organizacji turniejów eliminacyjnych o Puchar Prezesa PZPN U11 i U12 (finały wojewódzkie odbędą się w Suwałkach i w Białymstoku, a najlepsze drużyny będą reprezentować region w finale krajowym w Warszawie).

Rok 2020 zapowiada się ciekawie pod względem sportowym. Już 27 marca w Białymstoku odbędzie się mecz eliminacyjny do Euro U21 reprezentacji Polski i Łotwymówi prezes Kopczewski.Rok 2020 jest szczególny również z powodu Jubileuszu 100-lecia, jakie świętować będzie Jagiellonia Białystok. Myślę, że nie zabraknie także innych sportowych emocji. Procentuje nasza wcześniejsza praca. Pokazaliśmy PZPN, że Podlasie potrafi robić turnieje dla dzieci i młodzieży. I jesteśmy pewni, że otrzymamy organizację kolejnych sportowych imprez.

Ten rok będzie również stał pod znakiem finiszującej kampanii wyborczej w PZPN-ie, ale też wojewódzkich związkach – także w podlaskim. Na przełomie maja i czerwca zaplanowane jest Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Podlaskiego ZPN.

Podlaski ZPN/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *