RN
TwitterFacebook

Podlaskie. Chciał wwieźć zagrożone wyginięciem owady

Chciał wwieźć zagrożone wyginięciem owady, wyląduje przez to w więzieniu. Funkcjonariusze KAS na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Połowcach zatrzymali 42-letniego obywatela Rosji.

Podczas kontroli busa odkryto, że Rosjanin chciał przewieźć do Polski pięć gablot ze spreparowanymi chrząszczami i motylami. Wśród 181 owadów znaleziono okazy zagrożone wyginięciem i objęte ochroną gatunkową.

W jednej z gablot znajdowały się m.in. 3 okazy motyla z gatunku niepylak apollo (Parnassius apollo) wpisanego na światową listę ochrony Konwencji Waszyngtońskiej CITES, której głównym celem jest eliminacja handlu okazami gatunków zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem mówi aspirant Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej.

Niepylak apollo wymieniony jest również w polskiej „Czerwonej księdze zwierząt” i ma w niej status gatunku skrajnie zagrożonego natychmiastowym wymarciem. Aspirant Czarnecki dodaje, że w busie odkryto dwa gatunki owadów objęte w Polsce częściową ochroną:

Wśród ujawnionych owadów znajdowały się m.in. również okazy chrząszcza o nazwie tęcznik liszkarz (Calosoma sycophanta) oraz okazy biegacza pomarszczonego (Carabus intricatus). Ich przewóz przez granicę może odbywać się jedynie na podstawie odpowiednich zezwoleń.

Przeciwko Rosjaninowi wszczęte zostało postępowanie karne. Grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

JT

1 komentarz

  1. Jacek Kurzawa Odpowiedz

    Podstawą zatrzymania była obecność 3 motyli z gatunku P.apollo, które są na liście CITIES. Problem w tym, że w Azji występuje kilkadziesiąt gatunków niepylaków łudząco podobnych do P.apollo i to wcale nie musi być apollo a wręcz jest tak, że szansa na apollo jest niewielka. Sądząc po zbiorze, są to pojedyncze egzemplarze kolekcjonerskie. Służba Celna lepiej by zrobiła, gdyby zamiast hobbystami i dziećmi zajęła się zorganizowaną przestępczością i przemytem na duża skalę. Więcej na Forum Entomologicznym https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=272675#p272675
    PS. Wypuścicie Rosjanina!
    Może dziennikarze się tym zajmą…?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *