RN
TwitterFacebook

Podlaskie. KAS odzyskała miliony z należnego podatku

Podczas kontroli jednego z podatników pracownicy podlaskiej KAS ujawnili finansowe nieprawidłowości związane z unikaniem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Dzięki postępowaniu podatkowemu do budżetu państwa wpłynęło ponad 55 milionów złotych zaległości podatkowych wraz z odsetkami.

Pracownicy KAS z Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego przeprowadzili kontrolę, a następnie wszczęli postępowanie podatkowe wobec jednego z podatników. Analiza dokumentacji, transakcji finansowych oraz zawieranych umów pozwoliła na ustalenie, że podatnik ten stosował niedozwolony mechanizm agresywnej optymalizacji podatkowej.

Kontrolowany podatnik, pod pozorem likwidacji spółki osobowej, która to czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem PIT, w rzeczywistości dokonał likwidacji osoby prawnej, stając się właścicielem wchodzącego w jej skład majątku. Ponieważ zgodnie z prawem majątek otrzymany w związku z likwidacją osoby prawnej podlega opodatkowaniu podatkiem PIT, działanie kontrolowanego miało na celu uniknięcie zapłaty należnego podatku.

Na mocy wydanej decyzji podatnik zobowiązany został do wpłaty pełnej kwoty należnego podatku PIT wraz z odsetkami. Dzięki skutecznej kontroli podlaskiej KAS do budżetu państwa wpłynęło łącznie ponad 55 milionów złotych.

Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *