RN
TwitterFacebook

Podlaskie. Lokalne firmy zatrudniają coraz więcej obcokrajowców

O 35% więcej obcokrajowców pracuje w województwie podlaskim. Takie statystyki za dziesięć miesięcy tego roku przedstawił białostocki oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi wynik w kraju, większe zatrudnienie jest tylko w województwie warmińsko-mazurskim.

Dane obejmują osoby, które mają obowiązek odprowadzania składek. Nie są więc ujęci pracownicy, którzy wykonują na przykład umowę o dzieło lub wręcz werbowani są do pracy na czarno. Z ponad 13 tysięcy ubezpieczonych obcokrajowców, ponad połowa to osoby, z którymi pracodawcy zawarli umowy o pracę. Tylko 489 osób to przedsiębiorcy opłacający składki sami za siebieinformuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Obcokrajowcy najczęściej podejmują pracę w budowlance i przemyśle, ale nie tylko:

Kolejne to przetwórstwo owocowo-warzywne, handel, naprawa pojazdów, branża magazynowa, sektor usług domowych, gastronomia. Często spotykamy się ze sprzedawcami, kelnerami, barmanami, recepcjonistami w hotelu. Wykonują również zawód taksówkarza, kosmetyczki i fryzjeradodaje Krupicka. 

Najliczniejszą grupę obcokrajowców w województwie podlaskim stanowią Białorusini, których jest ponad 6 tysięcy. Drudzy są Ukraińcy – ponad 5 tysięcy. Według informacji ZUS dwa razy więcej jest ubezpieczonych mężczyzn, niż kobiet, a najbardziej dominujący przedział wiekowy to 25-34 lata.

JT/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *