RN
TwitterFacebook

Podlaskie. Marszałek wizytuje samorządy. Jako pierwszą odwiedził gminę Turośl

– Chcę odwiedzić każdy zakątek województwa, chcę rozmawiać z samorządowcami i z mieszkańcami w ich małych ojczyznach. Chcę poznać problemy, spojrzeć z bliska na osiągnięcia i wspólnie wyznaczać cele – mówił marszałek Artur Kosicki w piątek (18.09) podczas konferencji prasowej w Turośli w powiecie kolneńskim. To właśnie tu rozpoczął się zapowiadany przez marszałka w lipcu br. cykl wizyt w podlaskich gminach.

Chcemy z bliska zobaczyć co do tej pory, jako samorząd wojewódzki zrobiliśmy dla danej gminy, jakie inwestycje zostały poczynione czy to ze środków budżetu województwa, czy z funduszy unijnych – mówił  Artur Kosicki. – Chcemy też usłyszeć od ludzi jakie są ich problemy, czego od nas oczekują , bo tylko wtedy faktycznie możemy wyjść naprzeciw mieszkańcom. Chcemy być blisko ludzi.

Obecny na spotkaniu wicemarszałek Marek Olbryś zauważył, że jednym z priorytetów obecnego zarządu jest rozwój terenów rolniczych.

– Samorząd województwa idąc za przykładem obecnego rządu, dużą wagę przykłada do wspierania  niedawno jeszcze zaniedbanych, zdegradowanych obszarów wiejskich, rolniczych – mówił wicemarszałek. – Chcemy inwestować w rozwój obszarów wiejskich. Tu też jest ogromny potencjał gospodarczy i społeczny. Chcemy doceniać lokalne inicjatywy, ale też wsłuchać się w głos mieszkańców.

Satysfakcji z wizyty włodarzy województwa nie krył Piotr Niedbała, wójt gminy Turośl.

– Cieszę się, że to nasza gmina jest tą, którą zarząd województwa wytypował jako pierwszą w tej podróży po regionie. Mam nadzieję, że będzie dzisiaj wiele okazji aby podziękować za wsparcie samorządu województwa dla realizowanych przez nas inwestycji i inicjatyw społecznych – mówił Piotr Niedbała.

Podczas wizyty w gminie Turośl zaplanowano m.in. spotkanie z radnymi gminy i z mieszkańcami. Odbędzie się też uroczyste otwarcie mostu przez kanał Krusza-Serafin, inwestycji dofinansowanej z budżetu województwa (200 tys. zł).

W spotkaniach uczestniczą też Adam Wojciech Sekściński – radny wojewódzki, Andrzej Duda – burmistrz Kolna i Robert Jabłoński – dyrektor Gabinetu Marszałka.

Gmina Turośl leży w obszarze Kurpiowskiej Puszczy Zielonej, która obejmuje 21 wsi sołeckich. Teren ten zamieszkuje 5450 mieszkańców.
Bogactwo zasobów przyrody: łąki, lasy, rzadkie okazy flory i fauny oraz czyste rzeki są podstawą rozwoju gminy, która od 1990 r. stanowi centrum specjalistycznego rozwoju rolnictwa. Gminę cechuje wspaniały krajobraz, co możemy podziwiać na fotografii.

Gmina obejmuje tereny zróżnicowane pod względem fizjograficznym.

Zasoby wód powierzchniowych stanowią:

  • rzeka Pisa wraz z jej dopływem Turoślanką,
  • jezioro Łacha,
  • graniczące z gruntami gminy jezioro Serafin.

Zasoby wodne nie są w pełni wykorzystane. Rzeka Pisa i Turoślanką, które są elementem hydrograficznym gminy, wykorzystywane są głównie do celów rolniczych, gospodarczych i żeglugi śródlądowej. Gminę zamieszkuje 5450 mieszkańców. 

Wrota Podlasia/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 − 14 =