RN
TwitterFacebook

Podlaskie. Ponad 8 mln zł na na ratowanie lokalnych firm

Zarząd województwa przyznał w czwartek (24.09) 8,8 mln zł podlaskim przedsiębiorcom. To kolejna już pula środków przyznana firmom w ramach walki ze skutkami pandemii COVID-19.

Dotacje na kapitał obrotowy, które otrzymają przedsiębiorcy to jedna z form wsparcia w ramach utworzonego Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. Ten specjalny pakiet (PPG) to odpowiedź zarządu województwa na kłopoty regionalnego rynku.

Pieniądze otrzyma aż 237 firm z województwa podlaskiego, przeznaczą je na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb, między innymi na:

  • na zakup towarów i materiałów do produkcji,
  • spłatę zobowiązań kredytowych,
  • czynsz, opłaty licznikowe,
  • usługi telekomunikacyjne,
  • artykuły sanitarne czy zakup ochronnej odzieży służbowej.

Te dotacje pozwolą im przetrwać ten trudny i nieprzewidywalny czas. Będą buforem wobec ponoszonych strat i pozwolą na zachowanie płynności finansowej, której utrzymanie jest tak ważne dla wszystkich firm obecnych na rynku.  

Dotacje na kapitał obrotowy były skierowane do mikro- i małych przedsiębiorstw z województwa podlaskiego, w tym samozatrudnionych, którzy prowadzili działalność gospodarczą na dzień 31 grudnia 2019 r. Warunkiem uzyskania wsparcia był spadek obrotów danej firmy, wywołany zakłóceniami gospodarki na skutek COVID-19. Konieczne było utrzymanie działalności przedsiębiorstwa w tym okresie. Dotacja była liczona według stawek zależnych od liczby pracowników.

Co ważne przyznane dotacje są bezzwrotne. Właściciel firmy nie wnosi także wkładu własnego i nie ponosi kosztów związanych z realizacją projektu. Wystarczy, że poprawnie przygotował wniosek. Ponadto wnioski są oceniane na bieżąco tak, aby pieniądze jak najszybciej trafiły do potrzebujących przedsiębiorców. 

Przyznane dla firm pieniądze pochodzą ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

Wrota Podlasia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × two =