RN
TwitterFacebook

Podlaskie. Prezydent Andrzej Duda w Kolnie [FOTO]

Od złożenia kwiatów przed pomnikiem poległych w bitwie pod Lemanem rozpoczął swoją wizytę w Kolnie Prezydent RP Andrzej Duda. Po czym wziął udział w konferencji „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”.

Trwa wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Kolnie. Jej pierwszym punktem było złożenie kwiatów przed pomnikiem polskich żołnierzy poległych w bitwie pod Lemanem. 

 

Kwiaty zostały też złożone przed pomnikiem Solidarności:

 

W dalszej części dnia będzie on  też uczestniczyć w konferencji na temat perspektyw dla mieszkańców wsi. Jest to kolejne z tego cyklu spotkań organizowanych w całej Polsce z inicjatywy prezydenta.

Jak powiedziała, tuż po rozpoczęciu tej konferencji szefowa Kancelarii Prezydenta minister Halina Szymańska, to już czternaste tego typu spotkanie.

Od marca ubiegłego roku w 11 województwach eksperci z kilkunastu resortów przedstawili ponad 100 programów, z których mieszkańcy z obszarów wiejskich mogą pozyskiwać pieniądze na różne dziedziny życia. To nie tylko rolnictwo i jego otoczenie, ale także na przykład szkolnictwo, sport, zdrowiepowiedziała minister Szymańska.

I tych miejsc, gdzie są pieniądze dla wsi wciąż przybywa – rok temu były to 103 programy, teraz jest ich już 115. O wszystkich opowiadają dziś w Kolnie eksperci z poszczególnych ministerstw, a dokładniejszych informacji udzielają także przy resortowych stoiskach w holu przed salą, na której odbywa się to spotkanie.

Andrzej Duda w Kolnie: Kraj musi się rozwijać równomiernie

Cieszę się ogromnie, że mogę tutaj w Kolnie, w województwie podlaskim, ale na geograficznym północnym Mazowszu otworzyć dzisiaj trzeci cykl konferencji „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”. Ten temat jest dla mnie osobiście, jako głowy państwa, tematem bardzo ważnym. Właśnie ta kwestia perspektyw, rozwoju obszarów wiejskich, a więc tym samym także i perspektyw dla mieszkańców obszarów wiejskich. Dlaczego? Od samego początku dużo mówiłem o rozwoju kraju, o konieczności równego rozwijania Polski. To nie wzięło się tylko i wyłącznie z mojego ówczesnego programu jako kandydata na prezydenta. Dla mnie to była kwestia spuścizny, którą pozostawił mi mój prezydent, pan profesor Lech Kaczyńskimówił prezydent Andrzej Duda w Kolnie wracając do rozmowy ze śp. prezydentem Kaczyńskim na temat zasady zrównoważonego rozwoju i kwestii rozwojowych wpisanych do Konstytucji.  – Pan Prezydent powiedział wtedy do mnie: te wszystkie zasady konstytucyjne można byłoby owinąć wokół właśnie zasady zrównoważonego rozwoju. Wiele tych podstawowych praw obywatelskich można w znakomity sposób wiązać i łączyć z zasadą zrównoważonego rozwoju, bo one są niewykonalne w praktyce dla ludzi, jeżeli zasada zrównoważonego rozwoju w znaczeniu odpowiedniego rozwoju  kraju nie jest realizowana.  Kraj musi się rozwijać w sposób równomierny. Wszędzie muszą być stwarzane dla ludzi szanse, po to żeby tamte zasady konstytucyjne mogły być w praktyce realizowane. 

Swoje wystąpienie poświęcił przede wszystkim możliwościom finansowania inwestycji w małych ośrodkach miejskich i na obszarach wiejskich. Podkreślał, że fundusze rozwojowe powinny być rozdzielane sprawiedliwie i umiejętnie.

O godzinie 16 odbędzie się spotkanie z mieszkańcami Kolna. Ta część wizyty odbędzie się w hali sportowej Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu, przy ul. Marii Dąbrowskiej 4

IAR/R.Białystok/pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *