RN
TwitterFacebook

Podlaskie. Wyłudzali pieniądze „na wnuczka i policjanta”. Szajka oszustów została zatrzymana

Osiem osób podejrzanych o oszustwa metodą „na wnuka/policjanta” z województwa podlaskiego zostało zatrzymanych. To efekt wspólnej akcji funkcjonariuszy z Białegostoku. 

Zatrzymani to głównie „werbownicy”. Zgromadzony w toku wykonywanych czynności materiał dowodowy wskazuje, iż proceder oszustw może obejmować nie tylko obszar Podlasia, ale całego kraju i trwa co najmniej od grudnia 2018 roku.

Do pierwszych zatrzymań doszło w połowie czerwca na terenie powiatu sokólskiego. Wtedy zatrzymano dwóch mężczyzn w wieku 20 i 39 lat. Jak ustalili funkcjonariusze osoby te mogą mieć związek z przestępstwem, do którego doszło na terenie Wasilkowa. Wówczas do jednej z mieszkanek miasta zadzwonił mężczyzna, który podając się za policjanta oświadczył, że synowa seniorki miała wypadek drogowy i aby uniknąć więzienia, natychmiast potrzebuje pieniędzy. Zdenerwowana 63-latka, w umówionym miejscu, przekazała fałszywemu mundurowemu prawie 5 tysięcy złotych.

Dzięki wnikliwej pracy operacyjnej, kolejnych 5 osób wpadło w ręce policjantów już miesiąc później. Wśród nich znalazły się 3 kobiety: 25, 27 oraz 36-latka. Jedna z nich podejrzana jest o pełnienie roli „telefonistki”, natomiast druga „odbieraka” – w okresie od grudnia 2018 roku do czerwca tego roku. Z kolei jeden z zatrzymanych mężczyzn prawdopodobnie pełnił rolę „logisty” oraz „telefonisty”, drugi zaś „werbownika”. 36-latka oraz 29 i 66-latek prawdopodobnie mają związek z przestępstwami oszustw metodą na „wnuka/policjanta” zaistniałymi na terenie powiatu białostockiego, w połowie tego roku. Natomiast ich 27-letnia koleżanka podejrzana jest o dokonanie oszustw w Łomży, w okresie od grudnia 2018 roku do czerwca 2019 r.

Kolejna realizacja podlaskich policjantów została przeprowadzona dwa dni temu, na terenie gminy Wasilków oraz Białegostoku. W wyniku szeroko zakrojonych działań zatrzymany został 40-latek. Mężczyzna podejrzany jest o to, że 20 lutego wspólnie z innymi osobami prawdopodobnie doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem mieszkańca Krakowa, po uprzednim wprowadzeniu go w błąd. Pokrzywdzony myśląc, że rozmawia z policjantem, a następnie prokuratorem, przekazał drogą telefoniczną kody służące do wykonywania przelewów bankowych oraz swój numer konta bankowego. W efekcie mężczyzna stracił 30 tysięcy złotych.

Zgromadzone dowody pozwoliły na przedstawienie zarzutów wszystkim zatrzymanym.

4 osoby w wieku 20, 29, 36 i 40 lat najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie. Z kolei wobec 3 pozostałych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego, a wobec 27-latki również poręczenie majątkowe w kwocie 5 tysięcy złotych. Za oszustwo grozi kara do 8 lat więzienia.

Sprawa jest rozwojowa. Policja nie wyklucza dalszych zatrzymań.

Podlaska Policja

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *