RN
TwitterFacebook

Podlaskie. Zakończyła się budowa szpitali tymczasowych w Białymstoku. Trwa ich wyposażanie

10 grudnia w budynku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku przy ul. Żurawiej ruszy pierwszy z dwóch szpitali tymczasowych w regionie dla pacjentów z COVID-19 – poinformował w czwartek (3.12) na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Drugi szpital – w hali sportowej UMB przy ul. Wołodyjowskiego – będzie uruchomiony w zależności od sytuacji epidemicznej. Trwa wyposażanie obu placówek.

Szpital tymczasowy przy ul. Żurawiej w Białymstoku powstał w modernizowanym budynku E1, który mieści się w kompleksie klinik zakaźnych Uniwersyteckiego Szpitala Kliniczego (placówki patronackiej) – po zakończeniu epidemii będzie tam oddział pulmonologii. Dzięki instensywnej pracy pracowników budowlanych i instalatorów z firmy MAR-BUD oraz przyspieszeniu dostaw materiałów, możliwe było wykończenie dwóch pięter, na których znajdzie się 90 miejsc (w tym 16 intensywnej terapii) dla pacjentów z COVID-19.

Według umowy, którą negocjujemy właśnie z Narodowym Funduszem Zdrowia, od 10 grudnia w pierwszej kolejności uruchamiamy moduł 56 łóżek dla pacjentów z lżejszym przebiegiem choroby oraz 10 łóżek dla pacjentów w gorszym stanie, czyli na oddziale intensywnej terapii – poinformował dyrektor USK w Białymstoku dr hab. Jan Kochanowicz.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski przypomniał, że jeśli chodzi o szpitale tymczasowe to w pierwszej kolejności pacjenci będą kierowani do placówki przy ul. Żurawiej, gdyż zapewnia lepsze warunki. Trwa jej wyposażanie – część sprzętów kupi USK w Białymstoku, część – w tym środki ochrony osobistej – dostarcza Agencja Rezerw Materiałowych. Placówkę wyposażono do tej pory m.in. w 30 tys. rękawiczek jednorazowych, tyle samo masek chirurgicznych, ponad 2 tys. fartuchów, tyle samo przyrządów do przetaczania płynów infuzyjnych, 100 pulsoksymetrów, 8 respiratorów czy aparat do EKG.

Prace budowlane zakończyły się również w hali sportowej UMB przy ul. Wołodyjowskiego, gdzie jest zlokalizowany drugi szpital tymczasowy w Białymstoku. Jest tam 80 miejsc dla pacjentów z COVID-19. Realizacja zadania polegała na przebudowie i adaptacji pomieszczeń budynku i obejmowała m.in.:

  • wykonanie na hali sportowej o pow. 970 m2 80 boksów 1-łóżkowych w uzgodnionej technologii ścianek działowych gipsowo-kartonowych, w tym 2 respiratorowych,
  • doprowadzenie do każdego boksu i wydzielonych pomieszczeń hali niezbędnych instalacji m.in. dodatkowej instalacji tlenu medycznego, instalacji przyzywowej oraz systemu monitoringu CCTV,
  • zmiana układu pomieszczeń i przebudowa zaplecza hali sportowej o pow. 430 m2 z podziałem budynku na oddzielne strefy czystą i brudną wraz z niezbędnymi przeróbkami instalacji elektrycznych, teletechnicznych i wodno-kanalizacyjnych.

W inwestycję zaangażowanych było kilkanaście firm podwykonawczych i łącznie przez cały okres realizacji ponad 80 pracowników. Prace były prowadzone bez ograniczenia czasowego w systemie zmianowym 7 dni w tygodniu, dzięki czemu firma Budimex S.A. dostosowała halę do potrzeb szpitala tymczasowego w zaledwie 19 dni. Teraz również trwa jej wyposażanie. Dzięki żołnierzom z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej dostarczono już m.in. 30 tys. rękawiczek jednorazowych i tyle samo masek chirurgicznych, 6 tys. masek filtrujących FFP2, 2 tys. przyrządów do przetaczania płynów infuzyjnych, 100 cewników urologicznych czy 10 słuchawek lekarskich.

Cieszyłbym się, gdyby sytuacja epidemiczna była tak dobra, że nie musielibyśmy uruchamiać szpitali tymczasowych. Do tej pory opieraliśmy się na systemie placówek stacjonarnych – podejmowałem decyzje, które skutkowały rozszerzaniem bazy łóżkowej. W tej chwili mamy taki trend stabilizacyjny – liczba zakażeń w naszym województwie nie przekracza 400 na dobę, ale to się może zmienić. Musimy być przygotowani i reagować elastycznie na sytuację epidemiczną, dlatego szpitale tymczasowe muszą być w gotowości – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Trwa opracowanie planu stopniowego przywracania łóżek do tej pory zarezerwowanych dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach stacjonarnych, aby mogli z nich korzystać pacjenci niezakażeni, którzy wymagają specjalistycznej opieki medycznej. Jego wdrożenie zależeć będzie od sytuacji epidemicznej i liczby osób wymagających hospitalizacji.

PUW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × two =