RN
TwitterFacebook

Podlaskie. ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie. Co 13 osoba straciła zasiłek chorobowy

210 tysięcy złotych zasiłków chorobowych cofnął białostocki ZUS. Taką kwotę w wyniku kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich po trzech kwartałach tego roku muszą zwrócić Ci, którzy podczas choroby nie stosowali się do zaleceń lekarza.

W naszym regionie w pierwszych trzech kwartałach tego roku przeprowadzono 2061 kontroli sprawdzających, czy osoby, które chorują prawidłowo wykorzystują zwolnienie od pracy. Okazało się, że 164 osoby utraciły prawa do zasiłku chorobowego. Wiąże się to oczywiście ze skutkami finansowymi. Kwota cofniętych świadczeń tylko z tego tytułu wyniosła 210 tys. zł.

Wczasy, remonty, wieczorki autorskie, a nawet wyjazdowe kibicowanie na meczu

Osiem procent skontrolowanych chorujących w województwie podlaskim nie chciała lub nie potrafiła zastosować się do sugestii medyków. Korzystając z zaleconej niezdolności do pracy, nie skupiali się na zadbaniu o szybki powrót do zdrowia. Wręcz przeciwnie, wykorzystywali ten czas w taki sposób, by je pogorszyć. Właściciel firmy z uszkodzonym barkiem obsługiwał w biurze komputer, chora z dolegliwościami w kolanie poleciała na Islandię i chodziła po mokrych kamieniach, a pewien kibic Jagielloni pojechał wspierać drużynę, gdzie przy okazji wdał się w bójkę i został zatrzymany przez policję. Inna chora w czasie zwolnienia miała wieczór autorski, podczas którego czytała swoje wiersze, a kolejny niedysponowany pojechał odwiedzić swoją córkę. Nie byłoby to może aż tak niewłaściwe zachowanie gdyby nie fakt, że córka mieszka za granicą.

Podczas trzeciego kwartału tego roku pracownicy podlaskiego oddziału ZUS sprawdzili 673 ubezpieczonych. Tylko 42 osoby, które były zwolnione od świadczenia pracy, nie chciały poprawić swojego stanu zdrowia. Zakład cofnął za ten okres zasiłki na kwotę prawie 40 tys. złinformuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Kogo może skontrolować szef

Pracodawca, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób, sam decyduje kogo chce sprawdzić. Najczęściej to osoby, które już wcześniej w czasie zwolnienia wykazywały, że wykorzystują te przerwy w pracy niezgodnie z jej celem. To najczęściej grono osób, które przebywają na częstych i krótkich zwolnieniach. Zdarzało się, że tracili już prawo do świadczenia chorobowego za niewłaściwe zachowanie w tym czasie.

Szef również ma prawo weryfikować, czy ubezpieczony, który ubiega się o wypłatę chorobowego, właściwie wywiązuje się ze swoich obowiązków, czyli czy w sposób zgodny z prawem wykorzystuje zwolnienie lekarskie od pracy.

Dane z kraju

W całym kraju do końca września bieżącego roku poddano kontroli ponad 110 tys. osób. Nieprawidłowo wykorzystywała zwolnienie co 8 osoba. Zdecydowanie na czoło tabeli wysuwają się Bydgoszcz, Chorzów, Koszalin i Opole. W tych miastach co 3 chory został pozbawiony prawa do świadczenia. Zdecydowanie najmniej nieświadomych tego, czego na zwolnieniu robić nie wolno, jest w Nowym Sączu. Jedynie co 20 zwolnienie zostało zakwestionowane.

Zasiłek na skutek kontroli utraciło prawie 15 tys. ubezpieczonych na łączną kwotę blisko 22 ml złotych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *