RN
TwitterFacebook

Podlaskie. ZUS podał informacje o najwyższych wypłacanych emeryturach

15,5 tysiąca złotych brutto w przypadku mężczyzny i 13 tysięcy w przypadku kobiety – tyle wynoszą najwyższe emerytury w województwie podlaskim. Każdy rok dłuższej pracy to wzrost świadczenia o około 8-10% – przypomina Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

– Obecny system emerytalny jest tak skonstruowany, że stanowi pochodną dwóch składników: zebranego kapitału i przewidywanej długości życia. Im dłużej pracujemy, tym więcej składek odprowadzimy, więc gromadzimy wyższy kapitał. Jednocześnie, im dłużej pracujemy po osiągnięciu wieku emerytalnego, tym czas pobierania świadczenia jest krótszy, a zatem ma to wpływ na wyliczenie świadczenia i jego wysokość.

Na drugim biegunie znajdują się groszowe emerytury. W Podlaskiem najniższa emerytura u kobiety wynosi 32 grosze, a u mężczyzny złotówkę i 19 groszy:

– Poprzedni system emerytalny był obwarowany określonym stażem pracy. Od 2009 roku z każdej wpłaconej składki, nawet tej jednej, po osiągnięciu wieku emerytalnego przez daną osobę i złożeniu wniosku o emeryturę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza wysokość świadczenia. I nawet jeśli z tego wyliczenia wynika kila groszy, to taka emerytura jest wypłacana.

ZUS przypomina, że żeby otrzymać minimalną emeryturę w wysokości 1200 złotych, należy udowodnić odpowiedni staż pracy. Dla kobiet to 20, a dla mężczyzn 25 lat.

jt/zus

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *