RN
TwitterFacebook

Polak z sercem! – pomóż Polakom na Wschodzie

Młodzi Polacy nie są obojętni na potrzeby rodaków żyjących na Ukrainie i Białorusi. Akcja „Polak z sercem!” organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży ma na celu wsparcie materialne i stworzenie lepszych warunków rozwoju Polakom mieszkającym na Wschodzie.

Głównym problemem młodych Polaków mieszkających na Wschodzie jest brak perspektyw: Konkretna pomoc – wsparcie duchowe, materialne i mentalne jest nam bardzo potrzebne. Ta akcja daje nam nadzieję, że będzie lepiej, że Polacy na Ukrainie mogą godziwe żyć – mówi ks. Andrzej Piekaniec z Ukrainy.

Inicjatywa wiąże się też z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości: W dwudziestoleciu międzywojennym, tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, młodzi ludzie stali się siłą napędową zbudowania wspólnoty. Wspólnota nie była dla nich grupą interesów, ale była sumą poświęceń i chcemy aby ta suma poświęceń w tej akcji szczególnie zaistniała – mówił ks. Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM.

W akcję włączyło się Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Patronat honorowy nad inicjatywą objęli: wicemarszałek Senatu Maria Koc, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy abp Mieczysław Mokrzycki.

Inicjatywa przebiegać będzie w dwóch etapach. Od 11 do 25 listopada młodzi KSM-owicze przeprowadzą na placach kościelnych, szkołach i w wybranych sklepach zbiórkę żywności z długim czasem przydatności do spożycia oraz środków chemicznych. Zebrane produkty zostaną przekazane potrzebującym rodzinom i młodzieży zamieszkującym parafie w obwodzie grodzieńskim i lwowskim.

Od 11 listopada do 30 czerwca akcji towarzyszyć będzie również zbiórka funduszy za pośrednictwem tzw. SMS-a charytatywnego (SMS o treści: POMOC na numer 72405 – koszt to 2,46 zł z VAT). Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zorganizowanie wakacji w Polsce dla młodych Polaków mieszkających na Ukrainie i Białorusi. Akcję można też wesprzeć, wpłacając fundusze na konto Fundacji dla Młodzieży (nr kont: 26 1090 2590 0000 0001 3751 6623 w PLN z dopiskiem: „Polak z sercem!”).

BB/KEP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *