RN
TwitterFacebook

Ponad 1,7 mln zł na zrównoważony rozwój

Pieniądze na dodatkowe zajęcia w szkołach i przedszkolach trafiły dziś do gminy i miasta Kolno. Umowę na finansowanie podpisała też gmina Stawiski, na dwa ważne dla mieszkańców projekty. Największym jest rewitalizacja parku. Skwer w centrum Stawisk nie był remontowany, od ponad 20 lat. Obecnie jest w fatalnym stanie. Dziś ruszyły środki na jego przebudowę, która ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Zmieni się tam wszystko od zieleni po ławki, zatokę autobusową, parking przy kościele. W sercu parku staną szachy, gdzie będzie można organizować turnieje. Nie jest to przypadek, bo w Stawiskach urodził się Akiba Rubinstein polski arcymistrz w szachach klasycznych i jeden z czołowych zawodników świata w pierwszych dekadach XX w.

Akiba urodził się w budynku, w którym jest teraz urząd, mamy tam swoje gabinety stąd pomysł szachów wśród zieleni, chcemy przypominać historię – tłumaczy burmistrz Stawisk Agnieszka Rutkowska.

Kolejnym ciekawym projektem jest pomoc sąsiedzka. Jak tłumaczy burmistrz seniorzy stanowią znaczną część mieszkańców. Niektórzy nie radzą sobie w codziennych obowiązkach, tu z pomocą mają przyjść sąsiedzi.

Chcemy, aby osoby, które mieszkają blisko zaangażowały się w życie seniora. Taka osoba przynajmniej 4 razy w tygodniu pomagały w robieniu zakupów, porządkach czy gotowaniu. W projekcie przewidziane są środki, czyli każda osoba niosąca pomoc dostanie odpowiednie wynagrodzenie.-dodaje burmistrz

Pozostałe pieniądze trafią do miasta i gminy Kolno. Tu przede wszystkim zostaną zaangażowane w rozwój najmłodszych mieszkańców, przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.

Środki pozwolą nam na stworzenie dodatkowej oferty edukacyjnej. Dzięki temu zorganizujemy zajęcia dodatkowe z matematyki, informatyki, zajęcia artystyczne czy dodatkowe lekcje nauki języków obcych – tłumaczy wójt gm. Kolno Józef Wiśniewski.

Przekazane dziś pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego. Chodzi o to, aby mniejsze miejscowości dorównywały większym – podkreśla Andrzej Duda burmistrz Kolna.

Sami z własnego budżetu nie możemy sobie pozwolić, na takie dodatkowe zajęcia. Dzięki nim nasze przedszkola i szkoły mają stawać się równie atrakcyjnie, jak placówki w dużych miastach.

Stosowne umowy na przekazanie środków, z głowami Gmin i Miasta podpisał dziś marszałek woj podlaskiego Artur Kosicki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × three =