RN
TwitterFacebook

Poseł Stefan Krajewski o tarczy antykryzysowej: Autentyczna pomoc zamiast pozorów

Od 1 kwietnia w Polsce funkcjonuje tarcza antykryzysowa, która w swoim założeniu ma pomóc przedsiębiorcom w związku z kryzysem, jaki wywołała epidemia koronawirusa. Zdaniem opozycji ustawa jest dziurawa. Głos w sprawie zabrał m.in. poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Stefan Krajewski. 

Szanowni Państwo!

W związku z nieprawdziwymi (tradycyjnie już) informacjami przekazywanymi przez media publiczne, chciałbym poinformować o przyczynach, z jakich klub parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego nie poparł tzw. tarczy antykryzysowej PiS.

Przyczyna ta jest bardzo prosta – chcemy autentycznie pomóc polskiej gospodarce, której najważniejszym filarem jest przedsiębiorczość we wszystkich jej wymiarach. W ostatnim czasie otrzymujemy od polskich przedsiębiorców mnóstwo informacji o tym, co mogłoby uratować ich firmy przed upadkiem wywołanym nadzwyczajnym stanem epidemii. Politycy PiS nie chcą natomiast zrozumieć, że jednorazowy datek w postaci 2000 lub nawet 5000 złotych nic tutaj nie zmieni. To kropla w morzu potrzeb kompleksowej walki z kryzysem. I właśnie takie kompleksowe działania odrzuciła dzisiaj większość klasy politycznej. W dodatku partia rządząca przemyciła w tzw. pakiecie antykryzysowym zmianę kodeksu wyborczego. W imię czego? Własnego zwycięstwa?

Zdaję sobie sprawę, że w obecnym czasie potrzeba jak najmniej słów. Potrzebujemy za to maximum działania. Myślę, że Polacy sami należycie ocenią działania PiS-u dążące przede wszystkim do przeprowadzenia po swojej myśli wyborów prezydenckich, a także ignorowanie prawdziwych potrzeb polskich pracodawców.

Odpowiedź Polskiego Stronnictwa Ludowego na ten, niespotykanych rozmiarów, kryzys jest natomiast konkretna i wymierna. Zachęcam do zapoznania się z opracowaną wraz z polskimi przedsiębiorcami i pracownikami, wersją tarczy antykryzysowej. TARCZY TYTANOWEJ ZAMIAST PAPIEROWEJ.

1. Podatki i składki 

Umorzenie, a nie proponowane przez rząd odroczenie, podatków (także od nieruchomości) oraz składek na ubezpieczenie społeczne.

2. Kredyty i pożyczki 

Umorzenie rat kredytów i pożyczek dla osób w najtrudniejszej sytuacji. Takie same zasady w każdym banku.

3. Rodzice

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 15. roku życia, a nie tylko do 12. roku życia.

4. Pracownicy

Wsparcie w wysokości płacy minimalnej, dla wszystkich pracowników, także samozatrudnionych oraz pracujących na umowach zlecenie i o dzieło.

5. Przedsiębiorcy

Niskooprocentowane kredyty to za mało. Potrzeba kredytów 0% z BGK oraz Funduszu Pracy.

6. Rolnicy

Wsparcie w wysokości płacy minimalnej dla polskich rolników, którzy ucierpieli z powodu koronawirusa.

7. Służba zdrowia

Zaproponowane przez rząd pomoc w wysokości 7,5 mld zł to stanowczo za mało. Potrzeba minimum 15 mld zł.

8. Samorządy

Rekompensata z budżetu Państwa dla samorządów z powodu utraty wpływów podatkowych.

9. Partnerzy społeczni

Wszystkie propozycje konsultowane w trybie pilnym ze związkowcami oraz organizacjami pracodawców i samorządowcami.

Tę tarczę, jako klub poselski PSL przegłosujemy w każdej chwili. Jesteśmy w stanie poprzeć te rozwiązania o każdej porze dnia i nocy.

Stefan Krajewski
Poseł na Sejm RP

oprac. pg

1 komentarz

  1. Edmund Matura Odpowiedz

    To może Panie Pośle najpierw zwolnijmy z pracy wszystkich, którzy zostali politycznie przez spadkobierców ZSL zatrudnieni w swoich urzędach? A te pieniądze przeznaczmy na przedsiębiorców? Hm..?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *